Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury zapraszają na promocję książki Danuty Suchorowskiej-Śliwińskiej "NSZZ Solidarność Małopolska w materiałach Służby Bezpieczeństwa". Wybór dokumentów, wybór i opracowanie Cecylia Kuta, wstęp Jarosław Szarek. W spotkaniu udział wezmą dr Cecylia Kuta oraz dr Jarosław Szarek.
NSZZ „Solidarność” Małopolska w materiałach Służby Bezpieczeństwa. Wybór dokumentów, wybór i opracowanie Cecylia Kuta, wstęp Jarosław Szarek, Kraków 2011, s. 784.
Książka jest wydawnictwem źródłowym dotyczącym małopolskiej „Solidarności” w latach 1980–1989. Zaprezentowano w niej różnorodne materiały wytworzone przez Służbę Bezpieczeństwa.
W pierwszej części przedstawiono dokumenty Sprawy Obiektowej „Związkowcy”, która prowadzona była przez Wydział III-A/Wydział V SB KW MO w Nowym Sączu przeciwko strukturom NSZZ „Solidarność” na terenie tego województwa w latach 1980–1983. Dotychczasowe edycje źródeł skupiają się głównie na Krakowie, omijając pozostałe dwa wojewódzkie ośrodki tworzenia się „Solidarności” w Tarnowie i Nowym Sączu, dlatego chociaż w minimalnym stopniu starano się wypełnić tę lukę, prezentując materiały, które w sposób przekrojowy dokumentują historię „Solidarności” na tym terenie widzianą oczyma bezpieki.
Zebrane w drugiej części materiały, pochodzące ze sprawy „Gotowość” to wybór z siedemnastu tomów akt sporządzonych w różnych wydziałach krakowskiej SB, dotyczących przygotowania do siłowej rozprawy z NSZZ „Solidarność”, czym było ostatecznie wprowadzenie stanu wojennego. Dokumenty dokładnie ilustrują kompleksowe przygotowania do tej operacji, a także opisują przebieg pierwszych dni stanu wojennego widzianych z perspektywy komendanta wojewódzkiego MO w Krakowie oraz wybrane działania SB i MO podejmowane do października 1982 r. w związku z delegalizacją NSZZ „Solidarność”.
W trzeciej części książki zaprezentowano dokumenty Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia „Arena”, prowadzonej przez Wydział III-1 SB KW MO w Krakowie przeciwko środowiskom akademickim Krakowa.
W kolejnej, czwartej części znalazły się materiały dotyczące TW „Return”. Opisują one werbunek przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Wacława Sikory i następnie skuteczną próbę zerwania przez niego kontaktów z SB.
W ostatniej, najbardziej różnorodnej, piątej części, oprócz materiałów stanowiących uzupełnienie dokumentów zebranych w pierwszych czterech częściach, zamieszczono wybrane dokumenty spraw prowadzonych przeciwko niezależnej poligrafii. Wśród nich materiały Sprawy Operacyjnego Rozpracowania „Plastycy”, prowadzonej przez pion V DUSW w Nowej Hucie, w wyniku której udało się SB zlikwidować podziemne drukarnie pism „Aktualności” i „Zomorządność”. Ponadto zaprezentowano dokumenty sprawy „Brzoza”, prowadzonej przez Wydział III-1 WUSW w Krakowie z 1986 r., mającej na celu likwidację niezależnej poligrafii i kolportażu: „Arki”, „Promienistych” „Hutnika”.
Publikacja poszerza wiedzę o działaniach SB wobec „Solidarności” w Małopolsce. Jedną z istotnych zalet książki są umieszczone w niej przypisy (których pozbawione były wcześniejsze edycje źródeł dotyczących NSZZ „Solidarność” Małopolska). Obok tych opisujących wydarzenia, tytuły, struktury itp., autorzy opublikowali setki krótkich biogramów działaczy opozycji i funkcjonariuszy SB oraz agentury. Z pewnością stanowi to kolejne i ważne uzupełnienie do opisu działań aparatu bezpieczeństwa w PRL.
Termin: 21 lutego 2012 r.
Miejsce: Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2, Kraków
Organizatorzy: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie i Śródmiejski Ośrodek Kultury
(IPN)