Okupacja sowiecka

12.03.2018

Promocja książki „Obława augustowska 1945. Okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych”

15.03.2018 Źródło: IPN Źródło: IPN

Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zapraszają na promocję publikacji „Obława augustowska 1945. Okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych”. Spotkanie odbędzie się 15 marca (czwartek), o godz. 17.00, w Domu Polonii Warszawa (Ul. Krakowskie Przedmieście 64; Sala Kolumnowa). Wstęp na spotkanie jest wolny.

W spotkaniu wezmą udział autorzy: Tadeusz Radziwonowicz (dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach) i Barbara Bojaryn-Kazberuk (pracownika Archiwum IPN). W spotkaniu weźmie również udział dr Arūnas Bubnys (dyrektor Departamentu Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy).

Autorzy publikacji na podstawie swych badań podjęli próbę opisania okoliczności i możliwych przyczyn, a także przebiegu i skutków obławy augustowskiej. Uwzględniono przy tym szersze tło dramatycznych wydarzeń z lipca 1945 roku w rejonie Puszczy Augustowskiej. Nie pominięto również reakcji na nie ówczesnych władz oraz historii poszukiwań ofiar sowieckiej zbrodni, prowadzonych już od 1945 roku po lata 60. XX wieku, czyli po okres, gdy rodziny uzyskiwały formalne uznanie swych zaginionych w obławie bliskich za zmarłe.

Książkę wzbogacają liczne kopie materiałów archiwalnych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach nawiązujące do jej treści, a także kopie dokumentów sowieckich. Zamieszczono również kopie materiałów rodziny Matusiewiczów z Suwałk dotyczących Wiktorii Matukin, jednej z ofiar obławy augustowskiej.

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL