I wojna światowa

02.08.2014 aktualizacja 11.08.2016

Rekonstrukcja odbicia Twierdzy Przemyśl

Rekonstrukcja odbicia słynnej w czasie I wojny światowej Twierdzy Przemyśl odbędzie się w sobotni wieczór na Forcie X w Ujkowicach k. Przemyśla. W inscenizacji weźmie udział 150 osób z grup rekonstruktorskich z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Jak zapewniają organizatorzy, będzie to największe widowisko z okresu I wojny światowej w regionie. Odbędzie się w autentycznym miejscu walk podczas I wojny światowej, na terenie zbudowanego ok. 1880 roku pancernego fortu „Orzechowce”.

Inscenizacja została podzielona na dwie części. W pierwszej odbędzie się pokaz multimedialny z wykorzystaniem grafik komputerowych, w którym lektor przypomni historię Twierdzy Przemyśl oraz opowie o toczących się w niej walkach. W drugiej części odbędzie się rekonstrukcja historyczna, która ma być hołdem złożonym poległym w czasie walk.

„Widowisko ma na celu uświadomienie, że Wielka Wojna to ogromna tragedia wielu narodów, żołnierzy, których kości do dziś rozrzucone są po polach i lasach całej Europy. To miliony zabitych i rannych, to okropieństwo wojny” – poinformowali organizatorzy rekonstrukcji.

Jak zapewniają organizatorzy, będzie to największe widowisko z okresu I wojny światowej w regionie. Odbędzie się w autentycznym miejscu walk podczas I wojny światowej, na terenie zbudowanego ok. 1880 roku pancernego fortu „Orzechowce”.

Widowisko odbędzie się po zmroku, dzięki czemu wykorzystane w nim efekty pirotechniczne i świetlne będą lepiej widoczne.

Rekonstrukcję przygotowywało Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”.

Prezes stowarzyszenia Mirosław Majkowski, który opracował scenariusz i wyreżyserował inscenizację, przypomniał w rozmowie z PAP, że Twierdza Przemyśl odegrała wielką rolę w czasie I wojny światowej. „Podczas pierwszego oblężenia we wrześniu 1914 roku będącym w Twierdzy wojskom austriacko–węgierskim, liczącym około 130 tys. żołnierzy, udało się zatrzymać ponad 200 tysięczną armię rosyjską” – powiedział Majkowski.

Dodał, że Rosjanie zdobyli Twierdzę w marcu 1915 roku, podczas drugiego oblężenia, zmuszając głodnych i zmęczonych Austriaków do poddania się. W rękach Rosjan Twierdza znajdowała się do czerwca, gdy wojska niemieckie (pułki bawarskie) odbiły Fort X. Właśnie to odbicie z pierwszych dni czerwca 1915 roku zostanie pokazane w czasie widowiska.

Twierdza Przemyśl, największa po Antwerpii i Verdun, została wzniesiona przez monarchię Austro-Węgierską na przełomie XIX i XX w. Składa się z dwóch pierścieni otaczających miasto. Tworzy ją 15 fortów głównych oraz 29 pomocniczych, a także koszary, magazyny, strzelnice i prochownie. Jest to jedno z unikatowych dzieł architektury militarnej. Walczyli tam żołnierze wielu narodowości, m. in. Austriacy, Węgrzy i Polacy oraz Rosjanie.

Organizatorami rekonstrukcji jest Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Pałac Sztuki we Lwowie.

Rekonstrukcja została przygotowana w ramach unijnego mikroprojektu „Nasze forty – wspólna historia – współpraca na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego i kulturowego w regionie przygranicznym”, który z kolei jest realizowany w ramach projektu parasolowego „Promocja wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturalnego Polski i Ukrainy – Twierdzy Przemyśl” współfinansowanego ze środków UE. (PAP)

api/ abr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL