Solidarność

14.08.2019

Serwis specjalny Polskiego Radia z okazji rocznicy urodzin Anny Walentynowicz

15.08.2019 Serwis specjalny Polskiego Radia z okazji rocznicy urodzin Anny Walentynowicz. Źródło: Polskie Radio Serwis specjalny Polskiego Radia z okazji rocznicy urodzin Anny Walentynowicz. Źródło: Polskie Radio

Z okazji 90. rocznicy urodzin Anny Walentynowicz portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny: http://annawalentynowicz.polskieradio24.pl/. Poprzez nagrania z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa serwis przypomni sylwetkę Walentynowicz jako działaczki Wolnych Związków Zawodowych, ale też odsłoni prywatne losy ikony „Solidarności”.

Portal dostępny będzie w sieci od 15 sierpnia br. Na stronie http://annawalentynowicz.polskieradio24.pl/ zaprezentowana zostanie sylwetka niezwykłej kobiety – tej, w obronie której zastrajkowali robotnicy Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Ten strajk był – jak sama podkreślała – iskrą, która na Wybrzeżu, a niedługo później w całej Polsce, rozpoczęła falę robotniczych protestów, dając początek „Solidarności”. 

Serwis został podzielony na sześć części: MŁODOŚĆ, STOCZNIA, SOLIDARNOŚĆ, SAMA PRZECIW WSZYSTKIM, W ZAPOMNIENIU I TRAGICZNY LOS. Przedstawione są kolejne etapy życia działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, ikony „Solidarności”, której całe życie było walką z niesprawiedliwością, walką o godność ludzi pracy, walką z prześladowaniem, szykanami i represjami komunistycznej bezpieki, w końcu walką o prawdę. 

Autorzy serwisu sięgają do Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i oddają głos Annie Walentynowicz. Opublikowane będą archiwalne nagrania rozmów z bohaterką „Solidarności”.

Przed kamerą mówią o niej najbliżsi i przyjaciele - Janusz Walentynowicz, syn Anny Walentynowicz, Anna Baszanowska i Krzysztof Wyszkowski. O prześladowaniach komunistycznej bezpieki mówi prof. Sławomir Cenckiewicz, autor książki „Anna Solidarność”. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek odpowiada na pytanie, dlaczego Anna Walentynowicz powinna na stałe znajdować się w podręcznikach historii. 

Skromna suwnicowa, praprzyczyna powstania „Solidarności”, w końcu Anna Solidarność i Dama Orderu Orła Białego, której śmierć, w zestawieniu z kolejami jej życia, jest symboliczna. Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku, wraz ze swoim przyjacielem prezydentem Lechem Kaczyńskim i 94 osobami na pokładzie.

Źródło: Polskie Radio
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL