
W niedzielę, 24 sierpnia 2025 roku, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na obchody Święta Lotnictwa Polskiego. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się na rozszerzonym terenie Muzeum, obejmującym również obszar wokół nowo wybudowanego Hangaru nr 5.
To właśnie w tej nowoczesnej przestrzeni w dniu święta uroczyście otwarta zostanie nowa wystawa stała pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”.
Święto Lotnictwa Polskiego w Krakowie to wydarzenie o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i rozrywkowym, skierowane do szerokiego grona odbiorców – rodzin z dziećmi, miłośników historii, entuzjastów awiacji oraz wszystkich tych, którzy chcą aktywnie i wartościowo spędzić czas w wyjątkowym miejscu. Tegoroczna edycja jest największą w historii tego cyklicznego wydarzenia od lat organizowanego przez Muzeum – największą zarówno pod względem programu, jak i powierzchni, na której odbywać się będą atrakcje.
Nowa wystawa stała – „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”
Centralnym punktem obchodów tegorocznego Święta Lotnictwa Polskiego będzie otwarcie nowej wystawy stałej, poświęconej historii i współczesności polskiego lotnictwa cywilnego. Ekspozycja, zaprojektowana w nowoczesnej, narracyjnej formule, opowiada o wpływie lotnictwa na rozwój gospodarczy, społeczny i kulturowy. Zgromadzone eksponaty – w tym pełnowymiarowe samoloty, szybowce i lotnie – oraz archiwalia, fotografie i multimedia – ukazują fascynującą drogę, jaką przeszła cywilna awiacja od pierwszych lotów po współczesne podróże transkontynentalne. Szczególne miejsce na wystawie zajmuje historia Polskich Linii Lotniczych LOT – jednego z najstarszych przewoźników lotniczych na świecie. Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 13:30.
Święto rozpoczniemy częścią oficjalną – o godzinie 10:15 odbędzie się msza święta w intencji lotników, po której nastąpi uroczysty apel pamięci z asystą honorową 6. Brygady Powietrznodesantowej. Po oddaniu hołdu lotnikom, którzy poświęcili życie w służbie ojczyźnie i złożeniu kwiatów przy Ścianie Pamięci Muzeum Lotnictwa Polskiego, przemaszerujemy w rytmie nadawanym przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych pod Hangar nr 5, w którym otwarta zostanie nowa wystawa stała „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”.
Następnie odbędą się m.in. pokazy skoków, przeloty samolotów, pokaz akrobacji paralotniowych z pirotechniką.
Zaplanowano również panel dyskusyjny o lotnictwie cywilnym z udziałem: Karola Zawiszy, Mariana Wieczorka, Adeli Dankowskiej i Jarosława Dobrzyńskiego. „To wyjątkowa okazja, by posłuchać opowieści wybitnych lotników, którzy w przestworzach przeżyli prawdziwe przygody życia” – zapewniają organizatorzy.
Zajęcia dla najmłodszych o lotnictwie cywilnym prowadzone przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport (sala konferencyjna na I p. Gmachu Głównego).
wnk/