Kultura i sztuka 1945-1989

01.02.2014 aktualizacja 11.08.2016

VI konkurs "Wspomnienia miłośników rock'n'rolla"

Seweryn Krajewski. Międzynarodowy Festiwal Interwizji w Operze Leśnej Sopot, 08.1977. Fot. PAP/CAF/S. Kraszewski Seweryn Krajewski. Międzynarodowy Festiwal Interwizji w Operze Leśnej Sopot, 08.1977. Fot. PAP/CAF/S. Kraszewski

VI edycję ogólnopolskiego konkursu "Wspomnienia miłośników rock'n'rolla" ogłosiła Fundacja "Sopockie Korzenie". Organizatorzy czekają m.in. na dokumenty, fotografie, plakaty, płyty, spisane lub nagrane wspomnienia.

Prezes i założyciel fundacji Wojciech Korzeniewski powiedział PAP, że dzięki pięciu poprzednim edycjom konkursu udało się zebrać kilkaset bezcennych i unikatowych pamiątek związanych m.in. z działalnością z legendarnego klubu muzycznego Non Stop w Sopocie i odbywających się w kurorcie międzynarodowych festiwali muzycznych.

W ostatnich latach ofiarowano fundacji np. kilkaset nieznanych dotąd zdjęć artystów z autografami wykonanych w latach 70. ub. wieku głównie w czasie koncertów organizowanych w klubie Non Stop, ale też w innych miejscach Trójmiasta.

Wśród eksponatów, które trafiły do fundacji dzięki wcześniejszym edycjom konkursu, jest też m.in. nagranie wideo z koncertu Czesława Niemena, któremu w Sztokholmie w 1982 roku akompaniowała grupa Kombi. Występ polskich muzyków w stolicy Szwecji podczas stanu wojennego współorganizował Korzeniewski.

Wśród eksponatów, które trafiły do fundacji dzięki wcześniejszym edycjom konkursu, jest też m.in. nagranie wideo z koncertu Czesława Niemena, któremu w Sztokholmie w 1982 roku akompaniowała grupa Kombi. Występ polskich muzyków w stolicy Szwecji podczas stanu wojennego współorganizował Korzeniewski.

"Podarowano nam też np. wyciągnięty w ostatniej chwili ze śmietnika rulon, a w nim kilkadziesiąt starych plakatów z lat 60. o koncertach zespołów w Non Stopie" - dodał szef Fundacji "Sopockie Korzenie".

Korzeniewski podkreślił, że tegoroczna edycja konkursu przypada w 55. rocznicę pierwszego koncertu rock&rollowego w Polsce.

24 marca 1959 r. w klubie Rudy Kot w Gdańsku wystąpił zespół Rhythm and Blues z Bogusławem Wyrobkiem (1937-1997) jako solistą. Kapela powstała z inicjatywy Franciszka Walickiego, zwanego przez swych licznych fanów "polskim Presleyem".

Prace konkursowe należy nadsyłać do 14 sierpnia na adres fundacji (Sopot, 81-842, ul. Wybickiego 48). Zgłoszenia mogą być nadawane także spoza Polski. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 20 września w Sopocie.

Materiały na konkurs będą oceniane w trzech kategoriach: wspomnienia uczestników lub fanów oraz niepublikowane opracowania o charakterze historycznym lub socjologicznym; dokumenty, pamiątki, kolekcje uczestników lub fanów, a także inne prace, dotyczące szeroko rozumianej historii muzyki rozrywkowej oraz publikacja roku tj. historyczne premiery lub reedycje związane z polską muzyką rozrywkową zgłaszane przez wydawnictwa lub autorów: książki, płyty CD i DVD, audycje, reportaże, felietony audio lub wideo.

W każdej z trzech kategorii przyznana zostanie nagroda główna i wyróżnienie. Jednym z laurów jest marmurowa statuetka w kształcie gitary.

Korzeniewski zapowiedział, że latem tego roku ma dojść do otwarcia Centrum Edukacji Muzycznej, które pełniłoby rolę ośrodka edukacyjnego i popularyzującego muzykę, ale też - po części muzeum polskiej muzyki rozrywkowej: wśród eksponatów znalazłyby się m.in. te nadesłane na konkurs. Placówka ma powstać na terenie Opery Leśnej, na której deskach od lat 60. organizowane są festiwale goszczące m.in. gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki.

Powstanie Centrum Edukacji Muzycznej odbędzie się we współpracy "Sopockich Korzeni" z miejskim samorządem oraz Muzeum Sopotu. (PAP)

rop/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL