03.11.2016–03.11.2016
W czwartek, 3 listopada, o godz. 17 w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie (ul. św. Filipa 25, sala F1) odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Żywot św. Kazimierza królewica polskiego i książęcia litewskiego”.
Wstęp wolny.
O św. Kazimierzu w aspekcie historycznym, literackim i psychologicznym rozmawiać będą: prowadzący spotkanie prof. Janusz Smołucha (Akademia Ignatianum w Krakowie), prof. Jakub Niedźwiedź (Katedra Historii Literatury Staropolskiej UJ), dr Agnieszka Krzysztof-Świderska (Instytut Psychologii, Akademia Ignatianum) i prof. Jan Okoń (WSE im. ks. J. Tischnera w Krakowie).
Wydarzenie uświetni występ Scholi Sancti Ioannis z Radomia, która zaśpiewa utwory muzyki średniowiecznej, renesansowej i barokowej, m.in. „Alleluja” Mikołaja z Radomia, „Omni die dic Mariae” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i „Kleszczmy rękoma” Mikołaja Gomółki.
"Żywot św. Kazimierza królewica polskiego i książęcia litewskiego” wydany przez Muzeum Historii Polski jest najstarszym spisanym w języku polskim żywotem św. Kazimierza Jagiellończyka, pióra Mateusza Chryzostoma Wołodkiewicza. Druk powstał w 1606 roku, po czym zaginął bez śladu na kilkaset lat. Dzięki odnalezieniu w ostatnim czasie we Lwowie unikatowego egzemplarza tego tekstu czytelnicy mają dziś szansę poznać nieznany dotąd utwór w starannym i przystępnym opracowaniu prof. Jana Okonia (wykładowcy Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie) przy współpracy Katarzyny Gary i Jolanty Rzegockiej.
Publikacja Muzeum Historii Polski jest bogato ilustrowana i wyróżnia się piękną szatą graficzną nawiązującą do siedemnastowiecznych wydań.
To już kolejne spotkanie wokół książki, podczas którego wystąpi ze swoimi wykonaniami muzyki dawnej Schola Sancti Ioannis, działająca przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Kościół ten w czasach, kiedy królewicz Kazimierz rządził Koroną z Radomia, pełnił funkcję kaplicy zamkowej.
Schola w składzie: Monika Czuchwicka (sopran), Dorota Kaszuba (alt), Mateusz Makosa (tenor), Łukasz Zaborowski (bas), zaprezentuje, poza wspomnianymi, „Szczęśliwy, który nie był między złymi w radzie” Mikołaja Gomółki oraz „Duchy próżne” z muzyką anonimowego autora do tekstu Psalmu 148. w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego.
W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki w atrakcyjnej cenie.
Organizatorami spotkania są Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera i Muzeum Historii Polski.
Źródło: Muzeum Historii Polski