Inne

12.06.2014 aktualizacja 11.08.2016

W piątek rozpoczynają się Dni Morza

Żaglowiec "Kruzensztern" - Dni Morza. Szczecin, 09.6.2012. Fot. PAP/M. Bielecki Żaglowiec "Kruzensztern" - Dni Morza. Szczecin, 09.6.2012. Fot. PAP/M. Bielecki

Ponad 30 żaglowców zawita w weekend do Szczecina, gdzie w piątek rozpoczynają się Dni Morza. Podczas trzydniowej imprezy będzie można m.in. zwiedzić okręty, wysłuchać koncertów, obejrzeć wystawy.

Główną atrakcją wydarzenia będą żaglowce, które zacumują przy szczecińskich nabrzeżach, m.in. "Dar Szczecina", "Fryderyk Chopin", "Eldorado", "Zawisza Czarny".

Niektóre jednostki wpłynęły do stolicy Pomorza Zachodniego już w czwartek. Jako pierwszy w Szczecinie zacumował "Dar Młodzieży" - trzymasztowy polski żaglowiec szkolny. Po nim przy nabrzeżu pojawił się okręt podwodny Marynarki Wojennej ORP "Kondor". Kolejnym okrętem, który wpłynął do Szczecina, jest ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Jednostka przeznaczona jest do pełnienia roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów.

Dni Morza to też tradycyjny Zlot Oldtimerów, czyli jednostek zbudowanych przed 1950 rokiem, o tradycyjnym ożaglowaniu oraz motorowych - oryginalnych lub zbudowanych na elementach dawnej jednostki, w przeszłości używanej do pracy.

Przez trzy dni świętowania na szczecińskich Wałach Chrobrego wystąpią m.in. Agnieszka Chylińska, Feel i Maciej Maleńczuk. Nie zabraknie koncertów szantowych.

Jak co roku Dniom Morza towarzyszy koncert muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku „Tym, którzy nie powrócili z morza…”. W programie utwory Gustava Mahlera, Ryszarda Straussa, Samuela Barbera i Wojciecha Kilara w scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego.

Szczecinianie i goście będą mieć też okazję zwiedzać wystawy, m.in. fotograficzną "Podwodne skarby Terminalu LNG w Świnoujściu”.

W niedzielę przy nabrzeżu odprawione będzie nabożeństwo ekumeniczne, udzielone zostanie "błogosławieństwo dla żagli".

Parada pożegnalna żaglowców odbędzie się w niedzielne popołudnie. (PAP)

epr/ dym/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL