08.09.2017–10.09.2017
Z okazji 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli, mieście, które od podstaw powstało właśnie w ramach COP, 8 września rozpocznie się ogólnopolska konferencja naukowa „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
Zdaniem pomysłodawców Stalowa Wola jest „najwłaściwszym miejscem do przypomnienia tamtych czasów”, ponieważ miasto to powstało właśnie w ramach COP. Należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku.
„Na konferencji przypomnimy ważny fragment polskiej historii gospodarczej, techniki i wynalazczości związanej z dziedzictwem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Pokażemy innowacje, które naprawdę zmieniły Podkarpacie, zaprezentujemy przykłady synergii nauki i biznesu, pokażemy projekty, które odniosły sukces. Będzie to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poglądów i zawiązania realnej współpracy” – poinformowała PAP Lucyna Mizera dyr. Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, które jest jednym z organizatorów obchodów 80-lecia COP.
Przypomniała, że Centralny Okręg Przemysłowy to symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. we wszystkich wymiarach, a zwłaszcza gospodarczym, społecznym, urbanistycznym, kulturowym.
„Źródeł tożsamości regionu Podkarpacia, który do dziś kojarzony jest z produktami, zakładami, czy nowoczesną myślą techniczną, należy upatrywać właśnie w latach budowy Okręgu. Wynalazczość to most łączący polską myśl technologiczną z czasów budowy COP z innowacyjną wizytówką obecnego województwa podkarpackiego” - podkreśliła.
Motywami przewodnimi konferencji jest „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”. Hasła te mają odzwierciedlać aktualność i ponadczasowy charakter COP oraz zainspirować do czerpania korzyści z jego historycznego potencjału.
Wśród tematów poruszanych na konferencji w 13 referatach znajdą się kwestie związane m.in. ze współczesnymi innowacjami w przemyśle zbrojeniowym, lotniczym, energetycznym, w architekturze czy ze sposobami finansowania innowacji przyszłości.
Oprócz referatów w programie przewidziano też panel dyskusyjny „Od COP do współczesnej polityki gospodarczej”, na którym zaproszeni goście, w tym naukowcy, politycy i przedsiębiorcy różnych branż będą dyskutować na temat dalszego rozwoju regionu podkarpackiego zgodnie z ideami Centralnego Okręgu Przemysłowego i ich realizacją we współczesnych czasach.
Konferencja odbędzie się w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Jej organizatorami są: Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska. Wstęp wolny.
Konferencji towarzyszyć będą dwie wystawy fotograficzne: „COP i miasto – nowoczesność i dziedzictwo” oraz „Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława” (Pławo to nieistniejąca już jedna z najstarszych osad położonych nad dolnym Sanem).
Obchody 80-lecia COP trwają w Stalowej Woli od początku roku. Zainaugurowała je wystawa „Od niepodległości do nowoczesności”.
Stalowa Wola - „najmłodsze dziecko” II Rzeczpospolitej, powstało w latach 1937-1939 jako sztandarowa inwestycja Centralnego Okręgu Przemysłowego, stanowiąca doskonały przykład awangardowego wówczas modernizmu w architekturze i najnowocześniejszych technologii w przemyśle, realizowanych w niepodległym państwie.
Utworzenie COP-u było jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczpospolitej. COP obejmował swoim zasięgiem obszary obecnego województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego oraz częściowo mazowieckiego (Radom). Plany jego budowy zakładały budowę nowych bądź modernizację już istniejących zakładów przemysłu zbrojeniowego. Inwestycjom COP towarzyszyła rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej.
W ramach inwestycji w COP-ie w latach 1937-39 powstały m.in. Zakłady Południowe w Stalowej Woli (obecnie Huta Stalowa Wola), Wytwórnia Silników Nr 2 w Rzeszowie, Fabryka Opon „Stomil” w Dębicy, fabryki broni w Sanoku, Radomiu i Starachowicach, wytwórnie amunicji w Kraśniku, Jawidzu pod Lubartowem, Nowej Dębie w Tarnobrzeskiem, Państwowe Zakłady Lotnicze w Mielcu. Rozpoczęto także budowę wielu elektrowni m.in. w Czorsztynie i Rożnowie na Dunajcu, w Porąbce na Sole, w Solinie, Myczkowcach i Łukawcu na Sanie.
Konferencja, jako wydarzenie cykliczne „Teraz COP”, będzie organizowana co dwa lata. Patronat medialny nad konferencją objęła Polska Agencja Prasowa.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ zan/ dym/