05.05.2017–07.05.2017
W dniach 5 - 7 maja 2017 r. w Łazienkach Królewskich odbędą się Warszawskie Dni Kawaleryjskie, podczas których będzie można zobaczyć kawalerzystów ochotników ze Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego oraz szwoleżerów służących na co dzień w 1 Batalionie Zmechanizowanym im. Szwoleżerów Mazowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
Warszawskie Dni Kawaleryjskie odbędą się po raz czwarty w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Podczas tegorocznej edycji Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego – organizator imprezy - obchodzić będzie 13 rocznicę swojego powstania. Specjalnie dla mieszkańców stolicy kawalerzyści przygotowali szereg atrakcji. Wystarczy wybrać się na spacer do Łazienek Królewskich w weekend 6/7 maja, by cofnąć się w czasie do lat 30. i poczuć klimat przedwojennej Warszawy.
Konie przyjadą do Stajni Belvedere już na tydzień przed uroczystościami. Na hipodromie odbywać się będą codzienne treningi szwadronu, takie jak musztra konna oraz władanie lancą i szablą. Warszawskie Dni Kawaleryjskie rozpoczynają się w piątek 5 maja, kiedy to na hipodromie w Starej Miłośnie, rozpoczną się zawody kawaleryjskie – Eliminacje Mistrzostw Polski Militari, gdzie zostaną rozegrane ujeżdżenie, cross i strzelanie.
Wieczorem w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbędzie się Uroczysta Gala IV Warszawskich Dni Kawaleryjskich wraz z II ceremonią wręczenia nagród im. gen. bryg. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego (nagrody dla osób zasłużonych dla kawalerii) Tego wieczora w Pałacu Myślewickim będzie można wysłuchać wykładów i spotkań autorskich z historykami, publicystami i znawcami kawalerii. O 20:30 w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich, w ramach kina letniego, odbędzie się projekcja filmu „Śluby Ułańskie".
W sobotę 6 maja w Łazienkach Królewskich zostaną rozegrane najbardziej widowiskowe konkurencje Eliminacji Mistrzostw Polski Militari, czyli władanie bronią białą – lancą i szablą. Specjalnie na tę okazję zawodnicy z całej Polski przyjeżdżają do Warszawy, by móc wystartować w miejscu historycznego hipodromu.
Punktem kulminacyjnym obchodów trzynastego już święta pułkowego będzie pokaz galowy, który Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych zaprezentuje w Łazienkach Królewskich w sobotę 7 maja o godzinie 14:30. Następnie goście będą mieli okazję obejrzeć pokaz 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza.
O 16:30 na Tarasie Pałacu na Wyspie odbędzie się uroczysty apel wraz z ceremonią wręczenia sztandaru dla 1 Batalionu Zmechanizowanego. Następnie szwoleżerowie pomaszerują na tyły Pałacu Myślewickiego, pod pomnik swojego patrona – Jana Hipolita Kozietulskiego, gdzie złożą kwiaty. Później w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich przewidziany jest koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Dzień zakończą uroczysty capstrzyk wraz z apelem poległych, który odbędzie się na dziedzińcu Klasztoru OO. Bernardynów ul. Czerniakowska 2/4 i uroczysty raut z okazji Święta Pułkowego.
Niedzielę 7 maja szwoleżerowie rozpoczną od mszy świętej w Katedrze Polowej WP przy ulicy Długiej w Warszawie w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Po Mszy Św. zostaną złożone kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Szwoleżerów 201 i 3 Pułku. Następnie na powrót w Łazienkach Królewskich w Pałacu Myślewickim odbędzie się druga seria wykładów i spotkań autorskich. Na hipodromie o 13:00 rozgrywana będzie ostatnia konkurencja – skoki przez przeszkody. Tegoroczne Warszawskie Dni Kawaleryjskie zakończy dekoracja zwycięzców w Eliminacji Mistrzostw Polski Militari, która rozpocznie się na hipodromie w Łazienkach o godzinie 16:00.
Szwadron Honorowy to konny ochotniczy oddział kawalerii kultywujący chlubne tradycje 3 Pułku Szwoleżerów. Powstał w 2003 roku i od tej pory uczestniczy w najważniejszych uroczystościach Państwowych - defiladach 3 maja i 11 listopada a także w wielu innych wydarzeniach patriotycznych, edukacyjnych, lokalnych i religijnych w ciągu całego roku.
Źródło: WDK