14.03.2018–10.04.2018
Muzyka, warsztaty, wystawy, design, film i fotografia – w sumie 25 wydarzeń, dla uczestników o różnych zainteresowaniach i w różnym wieku, przygotowało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w ramach rozpoczętego w środę „Ślonskiego szwungu”.
To rodzaj regionalnego festiwalu, zaplanowanego na 4 tygodnie, prezentującego barwną kulturę i tradycję regionu. „Pokażemy to, co najlepsze w śląskiej tradycji, ale odświeżone, z wiosennym rozpędem, czyli szwungiem” – powiedziała PAP Agnieszka Woszczyńska z działu promocji i wydawnictw muzeum. Tytułowy „szwung” to po śląsku właśnie rozbieg i działanie z impetem i rozmachem.
Czterem kolejnym tygodniom przyporządkowano motywy przewodnie, nadając im tytuły również zaczerpnięte z gwary.
„Tydzień kwolby i uciechy” (14–20 marca) będzie stał pod znakiem obrazu: zaplanowano m.in. przegląd etiud filmowych powstałych w 2017 roku na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz prezentację najnowszych dokonań śląskich fotoreporterów.
„Bajtlowisko” (21–27 marca) to czas warsztatów i spotkań przypominających o dawnych tradycjach. Zarówno bajtle, czyli dzieci, jak i starsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, podczas których wykonają palmy wielkanocne, zabawki naszych dziadków – kolorowe, drewniane ptaszki – oraz poznają technikę woskową w zdobieniu jajek. Dla miłośników gwary obowiązkowym punktem programu będzie spotkanie ze znawczynią śląskiej godki, Barbarą Szmatloch, która przypomni nieco już zatarte znaczenia i formy śląskich tradycji wielkanocnych.
„Nabożny tydzień” (28 marca–3 kwietnia) upłynie pod znakiem tradycji wielkanocnej. Będzie to okazja i do zadumy, i do radosnego świętowania oraz wspólnej zabawy w gronie przyjaciół i rodziny. Szczególnym wydarzeniem będzie specjalna wystawa prezentująca temat Pasji w sztuce ludowej.
W „Szykownym tygodniu” (4–10 kwietnia) organizatorzy pokażą, jak tradycja oddziałuje na współczesne projektowanie i modę. Zaplanowano dyskusję o modzie śląskiej z Barbarą Szmatloch i prezentację kolekcji firm czerpiących ze śląskiej tradycji. W trakcie wykładu dr Anny Kmity czy spotkania z dr hab. Irmą Koziną i dr Zofią Oslislo-Piekarską poruszona zostanie także kwestia projektowania opartego na motywach regionalnych, czerpiącego z lokalnego dziedzictwa.
W ramach festiwalu odbędzie się też wielki finał konkursu „Górnośląskie kroszonki”. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 55 uczestników, w tym 15 debiutantów; najmłodszy uczestnik miał 22 lata, a najstarszy – 85. (PAP)
autor: Anna Gumułka
edytor: Paweł Tomczyk
lun/ pat/