Solidarność

02.12.2011 aktualizacja 11.08.2016

Wystawa „Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski 1980–1981”

Instytut Pamięci Narodowej, Polski Komitet w Minneapolis i Polska Szkoła Sobotnia zapraszają na otwarcie wystawy „Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski, 1980–1981” przygotowanej przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 4 grudnia 2011 r. o godz. 13.30 w Minnesota State Capitol (Minnesota State Capitol, North Corridor, 75 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd., St. Paul, MN 55155).

Wystawę będzie można oglądać w Minnesota State Capitol od 4 do 17 grudnia 2011 r.

Wystawa w sierpniu i wrześniu br. prezentowana była w Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie, w październiku na Columbia University w Nowym Jorku, a od 14 do 28 listopada można ją oglądać na Northeastern Illinois University w Chicago (Library Building, 5500 North St. Louis Avenue).

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w polskiej i angielskiej wersji językowej w 30. rocznicę narodzin „Solidarności”. Przedstawia ważne wydarzenia od strajków sierpniowych 1980 r. po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. – ukazuje drogę, która doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność”, relacje Związku z komunistyczną władzą i Kościołem oraz stosunek społeczeństwa do „Solidarności” na tle najważniejszych wydarzeń życia politycznego, społecznego i gospodarczego kraju.

Na wystawie wykorzystano zdjęcia znanych fotografów, utrwalających istotne wydarzenia z dziejów związku, m.in. Erazma Ciołka, Jarosława M. Goliszewskiego, Stanisława Jakubowskiego, Bogusława Nieznalskiego, Stanisława Składanowskiego, Zbigniewa Trybka, Janusza Uklejewskiego i innych.

Scenariusz – dr Łukasz Kamiński
Współpraca – Tomasz Gleb (FORUM), Anna Piekarska, Agnieszka Rudzińska
Projekt graficzny – Sylwia Szafrańska
Produkcja – Agencja DUX

Wystawa po raz pierwszy była prezentowana w Warszawie w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, jej uroczyste otwarcie miało miejsce od 30 sierpnia 2010 r.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL