01.06.2021–30.08.2021
Wystawa Archiwów Państwowych – „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” już wkrótce powita gości Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Z nadzwyczajnymi rodzinnymi opowieściami, niezwykłymi losami i codziennym życiem rodzin II RP zatrzymanym na starych fotografiach, w dokumentach i innych rodzinnych pamiątkach będzie można zapoznać się na przedpolu Muzeum od 1 czerwca.
Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, będzie można zajrzeć do ich domowego ogniska i poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.
Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych, przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Mieszkańcy Warszawy i turyści mieli okazję zapoznać się z nią po raz pierwszy jesienią ubiegłego roku przed Pałacem Staszica. Tym razem będzie można przyjrzeć się jej bliżej podczas letnich spacerów po pięknych ogrodach Pałacu w Wilanowie.
Archiwa Państwowe zapraszają na rodzinne otwarcie ekspozycji 1 czerwca o godzinie 12:00 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 (przedpole Muzeum przy Domku Lanciego). Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających przez całe wakacje do 30 sierpnia. Następnie wyruszy w podróż po Polsce.
●●●
Wystawa realizowana jest w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ostatnich dwóch latach darczyńcy z całego kraju przekazali do Archiwów Państwowych wiele bezcennych materiałów historycznych, które sukcesywnie zamieszczane są na stronie internetowej archiwarodzinne.gov.pl. Składają się na nie głównie unikalne fotografie, które dokumentują życie polskich rodzin od końca XIX stulecia po czasy współczesne.
W ramach projektu w 33 Archiwach Państwowych oraz ich oddziałach, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia domowego archiwum, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii. W Archiwach Państwowych odbywają się również cykliczne warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą”, a na stronie projektu archiwarodzinne.gov.pl zapoznać można się z przygotowanym przez ekspertów poradnikiem pełnym cennych wskazówek na temat właściwego obchodzenia się z rodzinnymi pamiątkami.
Źródło: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych