II Rzeczpospolita

21.10.2013 aktualizacja 11.08.2016

„Żydzi polscy po śmierci Piłsudskiego. Co dalej?” - debata w MHŻP

Fot. z książki „Żydzi bojownicy o niepodległość Polski”. Źródło: MHŻP Fot. z książki „Żydzi bojownicy o niepodległość Polski”. Źródło: MHŻP

26 października o godz. 16.00 zapraszamy do udziału w debacie historycznej „Żydzi polscy po śmierci Piłsudskiego. Co dalej?”.

Podczas debaty przedstawione zostaną różne aspekty polityki rządu polskiego i dyplomacji polskiej wobec Żydów po śmierci Józefa Piłsudskiego w 1935 roku, a także reakcja i postawy organizacji żydowskich wobec zaistniałej sytuacji.

Trudna sytuacja Żydów po 1935 roku była jedną z głównych kwestii poruszanych w kręgach związanych z ruchem syjonistycznym. W tym samym czasie w Polsce narastały nastroje antysemickie, a rząd szukał sposobów, by przyspieszyć żydowską emigrację do Izraela. Wątek ten stanowi ważny moment w dyplomatycznej i politycznej historii Polski.

W debacie wezmą udział:

- prof. Yaacov Shavit (Uniwersytet w Tel Awiwie)
- prof. Jolanta Żyndul
- prof. Andrzej Żbikowski (Żydowski Instytut Historyczny).

Po debacie zapraszamy do dyskusji obecnych na sali gości.

(MHŻP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL