37 osób wyróżniono w konkursie "Być Polakiem" skierowanym do dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski. Dyplomy wręczono we wtorek podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
Do konkursu wpłynęło blisko 400 prac z 30 krajów świata. Uczestnicy mieli przygotować pracę pisemną lub multimedialną na temat podany w każdej z pięciu kategorii wiekowych: "Tajemnica rodzinnej pamiątki (dzieci w wieku 9-10 lat); "List do Starego Doktora (Janusza Korczaka)" (11-12 lat); "Opowieść rodzinna, którą warto ocalić od zapomnienia" (13-15 lat); "Odsiecz wiedeńska oczyma jej uczestnika" (16-19 lat); "Odblaski polskości" (studenci, do 25 r. życia).
Uczestnicy mieli przygotować pracę pisemną lub multimedialną na temat podany w każdej z pięciu kategorii wiekowych: "Tajemnica rodzinnej pamiątki (dzieci w wieku 9-10 lat); "List do Starego Doktora (Janusza Korczaka)" (11-12 lat); "Opowieść rodzinna, którą warto ocalić od zapomnienia" (13-15 lat); "Odsiecz wiedeńska oczyma jej uczestnika" (16-19 lat); "Odblaski polskości" (studenci, do 25 r. życia).
Laureatami konkursu zostały dzieci z Francji, Grecji, Tunezji, Wielkiej Brytanii, Kanady, USA, Rosji, Austrii, Włoch, Kazachstanu, Szwecji, Irlandii, Belgii, Niemiec. Nagrodą w konkursie był m.in. pobyt w Polsce.
"W was jest przyszłość Polski i to, że mieszkacie w dalekich krajach, nie zmienia faktu, że czujecie się Polakami. Bądźcie z tego dumni" - zwróciła się do laureatów Jagoda Kaczorowska, córka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski podkreślił, że na obczyźnie znajduje się 20 mln Polaków. Zaznaczył, że wiele z tych osób zmaga się z pytaniem, co to znaczy być Polakiem w codzienności.
"Warto szukać swojego pochodzenia, warto poznawać swoje pochodzenie" - mówiła z kolei założycielka Fundacji "Świat na Tak" Joanna Fabisiak.
Celem konkursu "Być Polakiem" jest podtrzymanie tożsamości narodowej, postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami Polski.
Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Fundacja „Świat na Tak”. Konkurs został zorganizowany po raz czwarty. (PAP)
kno/ abr/