Warsztaty tradycyjnego tkactwa, wyjazdy twórcze oraz książeczka edukacyjna, złożą się na przedsięwzięcie "Nowy wątek w tradycyjnym tkactwie" Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Instytucja chce w ten sposób popularyzować zanikającą tradycję tkactwa.
Jest to kontynuacja ubiegłorocznego przedsięwzięcia Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (WOAK) pod nazwą "Kraina wątku i osnowy", które miało promować tradycyjne tkactwo. Wtedy powstał m.in. szlak "Tkanina wątku i osnowy", biegnący przez kilka podlaskich miejscowości. Znalazły się na nim warsztaty tkackie i izby, gdzie można poznać tajniki tkania oraz zobaczyć tkaniny dwuosnowowe.
Celem obecnej akcji jest ochrona tradycyjnego tkactwa, ale też jego popularyzowanie i upowszechnianie. "Niegdyś nasz region słynął z tkactwa. Dziś mamy w województwie zaledwie 12 tkaczek. Jeśli nie będziemy działać, to tradycja tkacka zaniknie" - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor WOAK Cezary Mielko. Dodał, że najważniejsze jest teraz uczenie i pokazywanie ludziom, iż jest to tradycja atrakcyjna i ciekawa.
Jak powiedziała PAP koordynatorka projektu Krystyna Kunicka z WOAK, podczas warsztatów z tkactwa tradycyjnego uznani twórcy pokażą i zapoznają uczestników z technikami tkackimi charakterystycznymi dla województwa podlaskiego - takimi jak perebory, sejpak, tkanina dwuosnowowa i wielonicielnicowa. Warsztaty będą odbywać się przez cały czerwiec.
Część działań będzie skierowana do młodzieży, aby - jak powiedziała Kunicka - właśnie młodych ludzi zachęcić do poznawania tradycji. W dwóch miejscowościach w regionie, w Lipsku i Nowince - gdzie niegdyś prężnie działały warsztaty tkackie, a dziś są zaledwie dwie tkaczki - odbędą się spotkania i warsztaty. Kunicka wyjaśniła, że młodzi ludzie będą mogli poznać tkaczki, sposoby tkania, a następnie wykorzystać tę wiedzę do nowoczesnego przetworzenia wzorów. Odbędą się warsztaty, których uczestnicy tradycyjne wzory będą umieszczać m.in. na koszulkach czy torbach.
W Białymstoku powstanie grupa sympatyków tkactwa, złożona głównie z młodzieży, uczniów szkół, w których są zajęcia z projektowania odzieży.
Zostanie też zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Jak powstaje tkanina?". Organizatorzy czekają na prace, które będą pokazywały poszczególne etapy powstawania tkaniny. Jak powiedziała Kunicka, wybrane prace zostaną wykorzystane do zobrazowania książeczki edukacyjnej dla dzieci na temat tradycyjnych tkanin. Jej wydanie planowane jest na listopad.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z resortu kultury.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/