We wtorek w Białymstoku uczniowie z siedmiu województw uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie promującym wiedzę o św. Janie Pawle II. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu brzmiało "Jan Paweł II - Papież wolności - Patriotyzm oznacza umiłowanie tego co ojczyste".
Do konkursu przystąpiło około 40 gimnazjalistów. Organizatorzy podkreślali, że celem jest kształtowanie świadomości, postaw dzieci i młodzieży, przybliżenie życia i wartości zawartych w nauczaniu Jana Pawła II oraz ukazanie znaczenia chrześcijańskiego systemu wartości.
Konkurs miał trzy etapy: szkolny, wojewódzki i ogólnopolski. W tym trzecim w Białymstoku wzięli udział uczniowie z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, wielkopolskiego.
Finały konkursu "Myśli Jana Pawła II" od 10 lat odbywają się w różnych miastach Podlasia, ponieważ - jak wyjaśniła PAP podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka - pomysł narodził się w Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Kurator dodała, że konkurs od lat cieszy się dużą popularnością. "Jan Paweł II kochał młodzież i młodzież odwzajemniała się tym, dlatego zależy nam na popularyzacji wiedzy o Janie Pawle II" - mówiła.
Kurator wyjaśniła, że hasło tegorocznego konkursu odnosi się do słów, które Papież powiedział w 1979 r. "W pierwszej homilii, którą Papież wygłosił do Polaków, podczas pielgrzymki wypowiedział te słynne słowa +Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze tej ziemi+ i od tego wszystko się zaczęło, zmiany, które w Polsce nastąpiły, i to, że teraz możemy żyć w wolnej Polsce" - powiedziała Pietruszka.
Zanim uczniowie przystąpili do konkursu wzięli udział we mszy w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Następnie przemaszerowali do Szkoły Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II.
W pierwszej części konkursu uczniowie odpowiadali na pytania testowe, następnie odbyła się część ustna. Uczestnicy musieli się wykazać wiedzą nie tylko o życiu św. Jana Pawła II, ale też znajomością jego encyklik i przemówień.
Dyrektor wydziału katechetycznego kurii metropolitalnej w Białymstoku ks. dr Bogdan Skłodowski ocenił, że lektura dokumentów papieskich dla młodzieży nie jest łatwa, dodał jednak, że "z pewnością jest to lektura pasjonująca, a ilość osób, jaka przystępuje do konkursu, świadczy o tym, że młodzież chce się z tym zmierzyć".
Uczestnicy konkursu odpowiadali m.in. na pytania o rozważania Papieża podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie 18 czerwca 1983 r. i o homilię wygłoszoną do młodzieży na Westerplatte 12 czerwca 1987 roku.
15-letni Mateusz Gabzdyn z Dębowca na Śląsku powiedział PAP, że pierwszy raz przystąpił do konkursu i dopiero przygotowując się do niego, poznał osobę Jana Pawła II, bo miał trzy lata, gdy Ojciec Święty zmarł. Dodał, że Papież stał się dla niego autorytetem poprzez słowa, jakie kierował do młodzieży.
15-letnia Kinga Mazgaj z Rzeszowa mówiła, że wzięła udział w konkursie, aby pogłębić wiedzę o Papieżu i o polskim patriotyzmie, bo interesuje się historią. "Jan Paweł II był wielkim Polakiem, zrobił wiele dla świata, dla wyzwolenia narodów, nie tylko dla Polski(...) to on się przyczynił do naszej suwerenności i do tego, że możemy żyć w wolnym kraju" - mówiła uczennica.
Trzy pierwsze miejsca zajęli: Aleksandra Oleksiuk, Julia Wróbel i Amelia Wojciechowska. Przyznano także trzy wyróżnienia. Organizujące konkurs Kuratorium Oświaty w Białymstoku zapowiedziało, że za rok odbędzie się także edycja dla uczniów szkół podstawowych.
Patronat nad konkursem objęli metropolita białostocki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, wojewoda podlaski i marszałek województwa podlaskiego. (PAP)
autor: Małgorzata Półtorak
mpt/ wus/