Polska po 1989 roku

22.01.2019

Blisko 60 mln zł od NCBR dla liderów polskiej nauki

Blisko 60 mln zł otrzymali badacze nagrodzeni w 9. edycji programu „Lider”. W wtorek w Warszawie laureatom wręczono symboliczne czeki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Program ten ma pomóc wyrwać się Polsce z pułapki przeciętności – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

W programie Lider NCBR przyznaje środki młodym naukowcom na stworzenie i prowadzenie własnych zespołów badawczych.

"Tym, co jest najistotniejsze w nauce są ludzie, którzy gotowi są dociekać prawdy, ludzie tacy, jak dzisiejsi laureaci tej nagrody" - mówił w czasie uroczystej gali w Warszawie wicepremier, minister nauk i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin podkreślił, że ten program NCBR ma bardzo ważne znaczenie dla polskiej nauki, która "ma się wyrwać z pułapki średniego wzrostu, z pułapki przeciętności". Dodał, że program Lider nastawiony jest na wychwycenie i wsparcie liderów polskiej nauki, czyli takich osób, które skupiają wokół siebie zespoły. Wicepremier uznał za dobry prognostyk fakt, że w tej edycji nagrodzono największą do tej pory liczbę badaczy - 51 osób.

"To też jest zapowiedź tego, że dla polskiej nauki, polskich uczelni, instytutów naukowych, instytutów badawczych nadchodzą lepsze czasy" - mówił Gowin.

Dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski podkreślił w czasie gali, że program Lider jest ważny, bo stawia na połączenie trzech elemetów: doskonałości naukowej, zdolności tworzenia zespołów i umiejętności wyprowadzenia nauki na szersze wody. "Wy wyprowadzacie naukę do społeczeństwa i w jakimś sensie powierzony wam talent będziecie starali się przekuć w również w coś, co dla tego społeczeństwa będzie korzystne, a więc nie boicie się kontaktu i konfrontacji waszych prac z rzeczywistością" - dodał.

Najwyższe noty otrzymał projekt zgłoszony przez dr Lucynę Budźko, która we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zrealizuje projekt “Wykorzystania enzymów AID/APOBEC w mapowaniu modyfikacji cytozyny w kwasach nukleinowych. Drugą pozycję w liście rankingowej zajęła dr hab. Marta Pokrywczyńska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy z projektem "UROGRAFT - biokonfigurowalny kompozytowy wszczep indukujący regenerację ściany". Na trzecim miejscu listy rankingowej znalazła się dr inż. Karina Kwapiszewska z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk Metoda, która zrealizuje projekt “Metoda ilościowego określania internalizacji cząsteczek chemicznych i biologicznych do wnętrza żywych komórek”.

Lider jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest ich wsparcie w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym. W ramach programu nie narzucono ograniczeń związanych z dziedziną nauki, w której należy realizować projekt. Wyniki prac badawczych mają mieć zastosowanie praktyczne i posiadać potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,5 mln zł.

Łącznie w IX edycji programu Lider złożono 201 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 51 projektów. Jak poinformowało PAP biuro komunikacji NCBR, największa liczba wniosków dotyczyła dziedziny nauk inżynieryjnych i technicznych. W tej edycji nagrodzono największą do tej pory liczbę kobiet w historii konkursu - 21. Ich udział w gronie zwycięzców był najwyższy od trzech lat i wyniósł 41 proc.

Kolejna edycja programu Lider została już ogłoszona - nabór wniosków rozpoczął się 18 stycznia i potrwa do 18 marca 2019 r. Naukowcy będą mogli ubiegać się w sumie o 60 mln zł.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL