Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi o podpisało memorandum z Małą Akademią Nauk Ukrainy - organizacją koordynującą działalność naukowo-badawczą uczniów. W ramach współpracy łódzka placówka będzie promować treści edukacyjne w jęz. ukraińskim na terenie Polski.
O podpisaniu memorandum między Centrum Nauki i Techniki EC1 a Małą Akademią Nauk Ukrainy poinformował w poniedziałek Michał Kędzierski z EC1. Jak wyjaśnił, Akademia to organizacja edukacyjna, która koordynuje działalność naukowo-badawczą uczniów i uczennic z Ukrainy.
W ramach współpracy łódzka placówka zadeklarowała, że będzie promować treści edukacyjne w języku ukraińskim na terenie Polski; oznacza to głównie tłumaczenia opisów, instrukcji i treści, które stanową integralną część wystaw CNiT EC1. W planie są także wspólne konferencje i wydarzenia.
"W tej chwili trwają prace nad tłumaczeniami, które wykorzystamy na naszych wystawach. Oczywiście mamy nadzieję, że konflikt jak najszybciej się zakończy i Ukraina będzie wolnym państwem. Nie będzie to jednak oznaczało końca naszej współpracy. Sądzę, że będzie ona jeszcze bardziej owocna, że znajdziemy kolejne sposoby popularyzacji wiedzy i poznawania się wzajemnie. Nawiązane obecnie kontakty i wspólne projekty edukacyjne na pewno bardzo nam w tym pomogą" - podkreśliła kierowniczka CNiT EC1 Magdalena Kosiada-Sylburska.
Prezydent Małej Akademii Nauk Ukrainy, członek Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, prof. Stanisław Dowhyj przypomniał, że podczas niesprowokowanej agresji wojskowej Rosji na Ukrainę wielu ukraińskich obywateli zostało zmuszonych do wyjazdu za granicę.
"Polska niezwykle gościnnie przyjęła kilka milionów Ukraińców, w tym dzieci, udzielając im nieocenionej pomocy i wsparcia, jak całej Ukrainie; za co my, Ukraińcy, jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Mała Akademia Nauk Ukrainy jest zawsze tam, gdzie są ukraińskie dzieci. Naszym zadaniem jest dbanie o ich możliwości edukacyjne na całym świecie" - zaznaczył.
Jak wyjaśnił, aby zapewnić dostęp do materiałów edukacyjnych w języku ukraińskim, Akademia zainicjowała międzynarodowy projekt "Odkrywaj naukę po ukraińsku". Do tej inicjatywy przyłączyły się największe polskie centra nauki, w tym łódzkie CNiT. Podpisane właśnie memorandum będzie obowiązywać przez trzy lata.
Współpraca z Małą Akademią to nie pierwsze działanie EC1 skierowane do Ukraińców, którzy trafili do Polski. Niemal 1,3 tys. z nich skorzystało z bezpłatnej możliwości zwiedzania największego w Polsce Centrum Nauki i Techniki. Dzięki zatrudnieniu osób ukraińskojęzycznych wprowadzono do stałej oferty oprowadzania i wycieczki, które pozwalają lepiej zrozumieć historię Elektrowni Łódzkiej oraz prezentowane na wystawach stałych zagadnienia naukowe.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mir/