Spacery po zabytkowym w Gdańsku z historykami sztuki, gry miejskie i warsztaty artystyczne - to główne elementy rozpoczynającego się w niedzielę projektu edukacyjnego Gdańskiej Galerii Miejskiej pod hasłem "Grass’owanie".
Jak poinformowała w piątek PAP rzecznik Gdańskiej Galerii Miejskiej (GGM) Katarzyna Gumowska, tytuł akcji to rodzaj gry słownej odnoszącej się do nazwiska, urodzonego w mieście nad Motławą laureata literackiej Nagrody Nobla, oraz "grasowania" jako swobodnego „szwendactwa” i „miejskiej włóczęgi”.
Przedsięwzięcie nawiązuje do Guentera Grassa, który jest patronem jednej z filii Gdańskiej Galerii Miejskiej, ale też w całości z twórczością samego pisarza nie jest bezpośrednio związane.
"Grass’owanie" zainauguruje w niedzielę półtoragodzinny spacer po Starym i Głównym Mieście. Chętnych oprowadzą historycy sztuki Klaudiusz Grabowski i Helena Szczepańska.
"Będzie to zwiedzanie miasta, ale nie utartą ścieżką turystyczną. Chcemy na nowo odkrywać znane miejsce w Gdańsku i jego historię" - podkreśliła rzeczniczka GGM.
W ramach projektu zaplanowano m.in. warsztaty artystyczne, podczas których będzie można się nauczyć m.in. tworzenia linorytów, ilustracji książkowych, ceramiki, czy robienia zdjęć. Jedno ze spotkań poświęcone zostanie sztukom wizualnym i improwizacji, a pretekstem będzie wystawa poświęcona laureatkom literackiej Nagrody Nobla - Wisławie Szymborskiej i Hercie Mueller.
Jak wyjaśniła Gumowska, większość imprez zaplanowanych podczas "Grass’owania" adresowana jest do dzieci i młodzieży. "Zależy nam na tym, aby młode osoby uczyły się sztuki w różnych jej przejawach" - dodała.
Jeden z warsztatów malarskich i poetyckich pt. "Gunter Grass: słowo i obraz" będzie przeznaczony dla seniorów.
Projekt zakończy się 19 października także spacerem po zabytkowym centrum Gdańska. (PAP)
rop/abe/