Polska po 1989 roku

29.03.2017

Dąbrowa Górnicza zaskarży decyzję kuratora ws. projektu sieci szkół

Rada Miasta Dąbrowa Górnicza (Śląskie) zdecydowała w środę o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na opinię śląskiego kuratora oświaty ws. projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego w związku z reformą edukacji.

Spór między władzami miasta a kuratorium dotyczył 4 gimnazjów – kuratorium opowiadało się za przekształceniem ich w nowe szkoły podstawowe, miasto było za włączeniem do już istniejących szkół.

Jak poinformował w środę PAP asystent prezydenta miasta Wojciech Czyżewski, z jednej z tych decyzji kuratorium wycofało się we wtorek wieczorem, uznając – jak mówił – wolę lokalnej społeczności.

"Rada Miasta zdecydowała się jednak skierować tzw. opinię kuratorium do sądu, ponieważ to jedyny przewidziany prawem sposób odwołania od niej" – zaznaczył.

Na podstawie przepisów wprowadzających ustawę Prawo oświatowe Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej podjęła 8 lutego uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Zgodnie z przepisami, uchwałę przekazano wkrótce potem śląskiemu kuratorowi oświaty w celu zaopiniowania. Jego opinia wpłynęła do Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej na początku marca, wskazując zmiany, jakie rada miejska ma uwzględnić w uchwale ostatecznej.

Do końca ubiegłego tygodnia do Śląskiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 201 uchwał śląskich samorządów dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego. Dwie gminy – Milówka i Dębowiec – zdecydowały się nie podejmować takich uchwał, choć – jak zaznaczała śląska kurator oświaty Urszula Bauer – samorządy są do tego zobowiązane przepisami.

Wśród opinii kuratora nie było ani jednej negatywnej, natomiast w przypadku 94 uchwał (46 proc.) były to opinie pozytywne warunkowe - zostały wskazane zmiany w sieci szkół, które organ prowadzący powinien uwzględnić w ostatecznej uchwale. Jeśli uwzględni, opinia kuratora jest uznawana za pozytywną, jeśli nie – za negatywną. Opinia kuratora jest wiążąca.

Do czwartku do Śląskiego Kuratorium wpłynęły dwie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, złożone przez Żarki i Będzin. Kuratorium jest zobowiązane przekazać je do WSA w ciągu 30 dni. (PAP)

lun/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL