Do 20 września można nadsyłać prace na konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony". Konkurs ma propagować wśród młodzieży wartości bliskie osobie patrona - patriotyzm, umiłowanie prawdy, odwagę i uczciwość.
"Postać rotmistrza Pileckiego oraz to wszystko, co ona ze sobą niesie, w nauczaniu szkolnym jest idealnym wzorcem do wykorzystania i dla młodzieży – do naśladowania. Dlatego udział szkół w tym projekcie, a w konkursie literackim w szczególności, może przynieść niezmiernie pozytywne efekty nauczania w przyszłości... Obok zrozumienia haseł +Prawda – Pamięć – Duma+ zależy nam, aby młodzież poznała dokonania rotmistrza, polubiła za jego przymioty i propagowała jako wzór do naśladowania wśród rówieśników" - mówi Małgorzata Kupiszewska, koordynatorka "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony ".
Jak dodała, "młodzież potrzebuje autorytetów, a rotmistrz Pilecki dzięki odważnej postawie w życiu i przygodom, które przeżył, idealnie wpisuje się w ich potrzebę poszukiwania życiowych przewodników, wskazujących im właściwe postępowanie".
"Prosimy wszystkich dyrektorów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie o nagrodę Minister Edukacji Narodowej. Laureaci konkursu dostaną także dodatkowe nagrody m.in. od Ministra Spraw Zagranicznych, który informację o nim prosił przesłać do wszystkich placówek oświaty poza granicami kraju" – poinformowała Kupiszewska.
Zgodnie z regulaminem konkurs przewidziany jest dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Polsce oraz dla uczniów na tych etapach kształcenia, uczących się języka polskiego za granicą. Przewidziano kilka kategorii wiekowych i form wypowiedzi literackich. Uczniowie klas od I do III gimnazjum (od 13 do 16 lat) mają do wyboru pracę pisemną - opowiadanie literackie lub paradokument. Uczniowie klas od I do III szkół ponadgimnazjalnych (od 17 do 20 lat) mogą wybrać esej lub miniaturę literacką.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ufundowało dla uczestników i szkół, które reprezentują nagrody: aparaty fotograficzne, czytniki e-booków, tablicę interaktywną, zestawy książek i gier edukacyjnych. Najciekawsze prace zostaną wydane w tomie zatytułowanym „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”.
Prace oceni jury, w którym zasiadają: prof. Danuta Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie Śląskim, Piotr Gajewski – były pracownik IPN, współtwórca strony internetowej pilecki.ipn.gov.pl., Tomasz Łysiak - dziennikarz radiowy, pisarz, aktor, scenarzysta filmowy, Tadeusz Płużański specjalizujący się w powojennej historii Polski, współpracujący ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, autor wielu książek, m.in. „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”.
W pracach jury uczestniczyć będą też nauczyciele z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów z przewodniczącą Marią Gudro-Homicką, współorganizatorką konkursu.
Nagrody w konkursie zostaną wręczone 19 listopada, w Warszawie, podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, wieńczącej projekt. Szczegóły na temat projektu i konkursu, w tym wymagania edytorskie tekstów, regulaminy, można znaleźć na stronie www.rtmpilecki.com.pl.
Konkurs "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" jest częścią projektu pod taką samą nazwą, realizowanego pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy przez krakowską fundację GDZIE.
Obejmuje on różnorakie działania, mające przypominać tę postać żołnierza, społecznika, ojca i gospodarza, m.in. międzynarodowy konkurs na plakat, konkurs historyczny dla studentów, turniej piłkarski, koncerty, wystawy, różnojęzyczne wydawnictwa i konferencje historyczne. Projekt ma propagować wartości, które rotmistrz Pilecki wyznawał: patriotyzm, umiłowanie prawdy, uczciwość, wartości rodzinne, bezinteresowną pomoc innym.
PAP objęła konkurs patronatem medialnym. (PAP)
aszw/ agz/