Polska po 1989 roku

10.06.2017

Edyta Borowicz-Czuchryta laureatką nagrody "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku BAS"

Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie w woj. lubelskim, została laureatką drugiej edycji nagrody "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku BAS".

Nagrodę przyznały British Alumni Society BAS - Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich w Polsce i Oxford University Press. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie podczas finału cyklu akademickich debat oksfordzkich.

Jak mówiła Ewa Czarnojan z Oxford University Press Polska w konkursie "Nauczyciel Języka Angielskiego BAS" chodzi wyłonienie i nagrodzenie tych nauczycieli języka angielskiego, którzy są nie tylko wspaniałymi nauczycielami, ale są jednocześnie wyjątkowi. Taka jest - jak zaznaczyła - tegoroczna laureatka.

Borowicz-Czuchryta uczy w małej wiejskiej szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi. Chodzi do niej 50 dzieci, w tym w klasach IV-VI jest 20 uczniów. "Nie było by nas nauczycieli, gdyby nie nasi uczniowie" - powiedziała dziękując za nagrodę.

"Chcemy być jak ona. Jeden nauczyciel może tak wiele zrobić dla innych. Dzięki niej wiemy, że świat nie kończy się na naszej miejscowości, ale jesteśmy częścią wielkiej rodziny europejskiej. Ona nas uczy jak zdobywać świat i nie ma rzeczy niemożliwych - o wszystko możemy się starać, choć wiemy, że nie zawsze się udaje. Uświadomiła nam, że nie jest ważne, czy jesteś z małej wioski, czy w wielkiego miasta, wystarczy chęć odkrywania świata i wykonywania zadań na najwyższym poziomie" - takie opinie o swojej nauczycielce angielskiego dołączyli uczniowie z samorządu szkolnego ze szkoły w Szczekarkowie do wniosku o nominowanie jej do nagrody.

Borowicz-Czuchryta od ośmiu lat realizuje z uczniami projekty w unijnym programie eTwinning w ramach, którego za pomocą wszelkich możliwości komunikacyjnych jakie daje technologia informatyczna pracują wspólnie nad różnymi zagadnieniami i problemami ze swoimi rówieśnikami z innych krajów europejskich. Dzięki temu wirtualnie i nie tylko wraz ze swoimi uczniami poznała wiele krajów. Jest ambasadorką eTwinning w województwie lubelskim.

Nagrodzono ją w konkursach Eduinspiracje, European Language Label, jest zdobywczynią wielu Krajowych Europejskich Odznak Jakości. Była w finale, jako nominowana i wyróżniona, w konkursie Nauczyciel Roku organizowanego przez tygodnik Głos Nauczycielski i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak sama przyznaje nauczycielką języka angielskiego została przez przypadek. "Studiowałam zupełnie inny kierunek - pedagogikę specjalną. Będąc na piątym roku szukałam przygody, rozglądałam się. Trafiłam doi szkoły pod Lubartowem, gdzie szukano nauczyciela angielskiego na rok. To miała być przygoda na chwilę, a trwa kolejne lata, i niech trwa jak najdłużej" - powiedziała PAP Borowicz-Czuchryta.

Po skończeniu pedagogiki specjalnej, pracując w szkole, rozpoczęła studia zaoczne na filologii angielskiej w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie (obecnie jest tam wykładowcą), uzupełniła je studiami magisterskimi na anglistyce na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Nim trafiła do szkoły w Szczekarkowie, uczyła w Gimnazjum w Niedźwiadzie - wraz z jego uczniami wygrała międzynarodowy konkurs w pojechała na EXPO do Mediolanu.

Jak mówi, uczniowie bardzo lubią pracować projektami, gdy tylko jeden się kończy pytają, kiedy rozpoczną pracę nad następnym.

"Wszyscy uczniowie chcą się uczyć, ale trzeba brać pod uwagę to, że mają różne predyspozycje: jednym nauka języka obcego przychodzi łatwo, innym trudniej. Trzeba wciągać uczniów w świat obcego języka - choćby proponując przygotowanie plakatu na konkurs języka angielskiego. Trzeba zrobić wszystko by pobudzić w uczniach wewnętrzną motywację" - zaznaczyła.

Celem nagrody "Nauczyciel Języka Angielskiego Roku BAS" jest podniesienie rangi nauczyciela poprzez pokazanie przykładów dobrej praktyki i najlepszych profesjonalistów w zawodzie, a tym samym wnieść wkład w jakość nauczania języka angielskiego w polskich szkołach. W ubiegłym roku nagrodę przyznano po raz pierwszy.

British Alumni Society - BAS to organizacja powstała w 1999 r. zrzeszająca polskich absolwentów brytyjskich uniwersytetów. Liczy ponad 550 członków, zarówno Polaków, jak i Brytyjczyków mieszkających w Polsce. (PAP)

dsr/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL