Szkoła podstawowa w Elgnówku k. Olsztynka nosi od soboty imię mazurskiego poety, pisarza i publicysty Erwina Kruka. Zmarły w marcu tego roku twórca był postacią niezwykle zasłużoną dla życia społecznego, zachowania tożsamości i dziedzictwa kulturowego regionu.
Jak powiedziała PAP dyr. Szkoły Podstawowej w Elgnówku Bogusława Wilk, całe lokalne środowisko było zgodne, że patronem placówki powinien zostać właśnie Erwin Kruk. Przyszły poeta uczęszczał do tej szkoły w latach 1948-1955 i jest jej najbardziej znanym absolwentem.
Zdaniem pani dyrektor, ten wybitny twórca może być dla uczniów wzorem skromności, pracowitości i umiłowania swojej "małej ojczyzny". Jego kandydaturę poparły samorząd uczniowski, rady rodziców i pedagogiczna. Uchwałę o nadaniu imienia szkole podjęła rada miejska Olsztynka.
Jak mówiła, Kruk utrzymywał kontakty ze swoją pierwszą szkołą, w której nauczył się czytać i pisać. Po raz ostatni odwiedził to miejsce w 2016 r., gdy placówka obchodziła 70-lecie. Ze względów zdrowotnych nie zdołał wtedy pojawić się na rocznicowych obchodach, ale przyjechał tydzień później.
Podczas sobotnich uroczystości nadania patrona Szkole Podstawowej w Elgnówku odsłonięto tablicę poświęconą temu wydarzeniu i mazurskiemu poecie. Modlitwę ekumeniczną prowadzili: metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński i biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Rudolf Bażanowski.
Kruk był Mazurem. Urodził się 4 maja 1941 r. we wsi Gutfeld, czyli obecnym Dobrzyniu k. Nidzicy. Jak kiedyś powiedział, należał do ostatniego pokolenia, które "na swym grzbiecie dźwiga garbate mazurskie brzemię". Jako dziecko był świadkiem tragicznych losów mieszkańców Mazur pod koniec II wojny, a potem powojennego exodusu autochtonów do Niemiec. W 1945 r. po wkroczeniu na te ziemie Armii Czerwonej stracił oboje rodziców. 4-letnim Erwinem i jego dwoma braćmi zaopiekowała się wtedy rodzina ze strony matki, mieszkająca w Elgnówku.
Jego twórczość ściśle wiąże się z Mazurami, rozumianymi w sensie geograficznym, ale też z Mazurami, jako mieszkającymi tu autochtonami. Zadebiutował w 1958 r. pod pseudonimem Marek Doski, publikując wiersze i prozę na łamach tygodnika "Na przełaj". Potem - już pod swoim nazwiskiem - wydał wiele powieści, książek poetyckich i zbiorów esejów, m.in. "Rysowanie z pamięci" (1963), "Zapisy powrotu" (1969), "Z krainy Nod" (1987), "Kronika z Mazur" (1989), "Spadek: zapiski mazurskie 2007-2009" (2009), "Nieobecność" (2015).
Był absolwentem polonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1966 r. obronił magisterium. Po przyjeździe do Olsztyna, przez 14 lat związany był zawodowo z lokalną prasą, w tym dziennikiem "Gazeta Olsztyńska". Był także członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W latach 80. został działaczem Solidarności, był jednym z sygnatariuszy memoriału sprzeciwiającego się wprowadzeniu stanu wojennego, inwigilowała go Służba Bezpieczeństwa. W 1989 r. uzyskał mandat senatora z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1997-2007 był świeckim członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Erwin Kruk był uznawany za "mazurskie sumienie" i niekwestionowany autorytet moralny. Zmarł po długiej chorobie 31 marca 2017 r., w wieku 75 lat. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Honorowym Obywatelem Olsztyna, laureatem wielu nagród i odznaczeń za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury.(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
edytor: Jacek Ensztein
mbo/ je/