Flecistka Barbara Świątek-Żelazna otrzymała w czwartek tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie. Była rektor uczelni, laureatka międzynarodowych konkursów i pedagog – odbierając wyróżnienie – podkreśliła, że jest „wybrańcem losu”.
"Patrząc na wypełnioną salę widzę wielu przyjaciół, którzy mieli ogromny wpływ na mój rozwój i na krystalizowanie się mojej osobowości, na uwrażliwienie mnie na piękno" - mówiła prof. Barbara Świątek-Żelazna.
Odbierając godność doktora honoris causa podczas czwartkowego święta uczelni, laureatka międzynarodowych konkursów, była rektor Akademii Muzycznej w Krakowie i pedagog zwróciła uwagę, że jest "wybrańcem losu", ponieważ otaczają ją wartościowi ludzie.
W ocenie prof. Świątek-Żelaznej, flet, któremu poświęciła swoje blisko 50-letnie zawodowe życie "daje najpełniejszą możliwość wyrażania uczuć"; mimo że konstrukcyjnie to prosty instrument, pozwala on "wyrazić głębokie uczucia na pomocą najprostszego mechanizmu".
W laudacji na cześć prof. Świątek-Żelaznej podkreślono, że "z młodzieńczym zapałem i pasją poświęciła się kształceniu wielu pokoleń flecistów, zajmujących dzisiaj czołowe miejsca w polskim życiu muzycznym". "Jako pedagog cieszy się niezwykłym autorytetem, a liczne grono jej absolwentów i promowanych doktorach świadczy o olbrzymiej pasji pedagogicznej pani profesor, wiedzy i zaangażowaniu" - wskazywano.
Listy z gratulacjami i życzeniami do uhonorowanej skierowali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Prof. Barbara Świątek-Żelazna ukończyła studia muzyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie fletu prof. Wacława Chudziaka. Uzupełniające studia fletowe kontynuowała w Conservatoire National Superieur de Musique de Paris, gdzie ukończyła kurs mistrzowski pod kierunkiem prof. Gaston Crunelle.
Przez wiele lat pracowała w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie na stanowisku flecisty-solisty. Jest laureatką konkursów krajowych (Katowice, Łódź) oraz zagranicznych (Wiedeń, Helsinki, Utrecht). Była członkiem Tria Barokowego wraz z Elżbietą Stefańską i Jerzym Klockiem, współtworzyła Warszawskie Trio Harfowe z Urszulą Mazurek i Zdzisławem Polonkiem, była długoletnim członkiem zespołu MW2.
Prowadzi szeroką działalność estradową jako solistka i kameralistka. Uczestniczyła w wielu prestiżowych krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych, koncertowała ze wszystkim orkiestrami w kraju. Prowadzi mistrzowskie kursy fletowe w Belgii, na Ukrainie (Lwów, Czerniowce); zasiada w jury konkursów fletowych w Monachium, ARD, Krakowie, Lwowie, Czerniowcach, Dąbrowie Górniczej. W wyniku współpracy z kompozytorami zostały jej dedykowane utwory kompozytorów polskich i zagranicznych: K. Meyera, K. Moszumańskiej-Nazar, A. Walacińskiego, B. Schaeffera, K. Friebeca. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Krakowie.
Otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień m.in.: ministra kultury i sztuki, Nagrody Miasta Krakowa, Excellence in Teaching, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uhonorowana została nagrodą "Orfeusz 1964", przyznaną przez Sekcję Krytyków SPAM na Międzynarodowym Festiwalu Warszawska Jesień za najciekawsze wykonanie podczas festiwalu oraz za kierunek poszukiwań artystycznych
Jest profesorem tytularnym Akademii Muzycznej w Krakowie, od 1981 r. pełni funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu. W latach 1999-2002 piastowała urząd Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest także członkinią Rady Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ pat/