Polska po 1989 roku

08.12.2016

IPN: 10 tys. zł dla autora najlepszego magisterium z historii najnowszej

Konkurs im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku" Konkurs im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku"

10 tys. zł dla autora najlepszej pracy magisterskiej oraz 25 tys. zł dla autora najlepszej pracy doktorskiej - to nagrody, które można otrzymać w konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego, organizowanym przez IPN i PAN w dziedzinie historii najnowszej.

Konkurs im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku" Instytut Pamięci Narodowej organizuje we współpracy z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Będzie to już jego 10. edycja.

"Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii PAN organizują Konkurs, aby nagrodzić prace magisterskie i doktorskie najwyższej wartości naukowej obronione w minionym roku akademickim. Zachęcamy młodych historyków do przesyłania prac dyplomowych. Każdą z nich oceni komisja konkursowa składająca się z wybitnych badaczy historii XX wieku, a wszystkie wyróżnione teksty mają szansę na ukazanie się w części lub całości nakładem Instytutu Pamięci Narodowej" - powiedział PAP koordynator konkursu Piotr Sieczkowski z IPN.

W konkursie mogą wziąć udział autorzy niepublikowanych prac magisterskich i doktorskich, poświęconych historii Polski i Polaków w XX w., które zostały obronione w okresie od 1 października 2015 r. do 31 października 2016 r.

Konkurs ogłoszony jest w dwóch kategoriach: prac magisterskich oraz prac doktorskich. I nagrodą w obu kategoriach jest okolicznościowy dyplom, wydanie pracy w formie książki przez IPN i Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN oraz honorarium wypłacane po podpisaniu umowy wydawniczej z IPN - 10 tys. zł w przypadku najlepszych prac magisterskich i 25 tys. zł w przypadku najlepszych prac doktorskich.

II nagrodę stanowi okolicznościowy dyplom, wydanie przez IPN i IH PAN pracy w całości lub części oraz honorarium autorskie. Obok dwóch głównych nagród komisja konkursowa może przyznać w każdej kategorii wyróżnienia. Prace zostaną ocenione przez wybitnych historyków: Sławomira Cenckiewicza, Jana Drausa, Jerzego Eislera, Marka Kornata, Krzysztofa Kosińskiego, Wojciecha Polaka, Włodzimierza Suleję, Tomasza Szarotę, Tadeusza Wolszę i sekretarza komisji – Pawła Liberę.

Prace konkursowe należy nadsyłać w postaci wydruku obronionej pracy (bez żadnych zmian dokonanych później) w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia 2016 r. na adres Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie (ul. Wołoska 7).

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do 1 czerwca 2017 r. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronach internetowych IPN.

Patron konkursu Władysław Pobóg-Malinowski (1899-1962) był porucznikiem artylerii Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., także historykiem (autorem m.in. trzytomowej syntezy "Najnowsza historia polityczna Polski 1864-1945"), publicystą, działaczem sanacyjnym (od 1931 r. naczelnikiem Wydziału Historyczno-Naukowego w MSZ); po II wojnie światowej przebywał na emigracji. (PAP)

nno/pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL