Naszą drogą reformy polskiej nauki był niezwykle szeroki dialog, w który włączyły się rzesze naukowców, doktorantów i studentów, postawienie na autonomię oraz na jakość badań naukowych - powiedział w poniedziałek wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.
Gowin podkreślił w poniedziałek podczas kolejnej konferencji programowej "Polityka od Nowa", dotyczącej edukacji i kultury, że środowisko Porozumienia przez pięć lat w rządzie Zjednoczonej Prawicy odpowiadało za obszar nauki. "Najpierw za tę reformę wziąłem się ja, potem moje działo kontynuował pan minister Wojciech Murdzek" - powiedział wicepremier.
Jak mówił, "naszą drogą reformy polskiej nauki, polskiej uczelni, był dialog". "Dialog niezwykle szeroki, dialog, w który włączyły się liczne, wielotysięczne rzesze naukowców, doktorantów, studentów, pracowników administracji uczelnianej" - zaznaczył Gowin.
Dodał, że oprócz dialogu, o sukcesie tej reformy stanowiło też postawienie na autonomię. "Porozumienie jest partią, która ufa ludziom, która wierzy w ludzką wolność, wierzy w wolność akademicką. I dlatego daliśmy uczelniom autonomię, nieporównanie szerszą niż to było pod rządami poprzednich, kolejnych ustaw" - powiedział lider Porozumienia.
Jak zaznaczył, dzisiaj to uczelnie same na poziomie swojego statutu określają swoją misję, strukturę i kierunki działania. "Minister już nie narzuca odgórnie każdej z uczelni jednego szablonu. Dlatego, że nauka wymaga wolności, nauka wymaga autonomii. I różnorodność dróg, którymi podążają dzisiaj uczelnie jest wielkim atutem i wielką szansą polskiej nauki" - podkreślił Gowin.
Według niego, trzecim obok dialogu i autonomii wyróżnikiem tej reformy było postawienie na jakość. "Na jakość badań naukowych, która po raz pierwszy od 1989 roku zaczęła się opłacać, i to w sensie dosłownym. Masz większe osiągnięcia naukowe mierzone kategoriami według obiektywnych wypracowanych ze środowiskiem kryteriów, dostajesz więcej pieniędzy" - powiedział wicepremier.
"Wyłoniliśmy w ten sposób też grupę dziesięciu najlepszych polskich uczelni, tak zwanych uczelni badawczych. I wierzę, że te uczelnie po fazie pewnego przestoju, który w światowej nauce przypadł na czasy Covidu, wkrótce ruszą w pogoń za dobrymi, a z czasem bardzo dobrymi uczelniami Zachodniej Europy" - dodał Gowin. (PAP)
autor: Edyta Roś
ero/ mrr/