Kard. Gerhard Muller niemiecki duchowny, były biskup Ratyzbony i były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Nowy rok akademicki na uczelni rozpoczyna ok. 3 tys. studentów.
Kard. Muller został uhonorowany m.in. za: godną naśladowania postawę prawdziwego chrześcijanina, "człowieka oddanego Bogu i ludziom bez reszty”, wierne stanie na straży nauki Kościoła, poprzez wspieranie w wypełnianiu swych misji dwóch kolejnych papieży: Benedykta XVI i Franciszka, gorliwe zaangażowanie w dialog ekumeniczny i międzyreligijny oraz za promowanie dobrych relacji nie tylko między Kościołem w Polsce i w Niemczech, ale także między narodem polskim i niemieckim.
W laudacji o. prof. Andrzej Napiórkowski przypomniał, że mając zaledwie 38 lat ks. Muller otrzymał nominację na profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium, gdzie prowadził zajęcia z dogmatyki oraz teologii ekumenicznej. "Szybko zyskał uznanie jako nieprzeciętny teolog, który zgłębia treści objawienia, trwając w jedności z całym Kościołem. Poszukiwał nade wszystko prawdy, a nie taniego aplauzu, tak właściwego niektórym teologom niemieckim" - mówił o. Napiórkowski.
Dodał, że ksiądz prof. Muller poznał też Kościół ubogich - w czasie swojej profesury dziesiątki razy wyjeżdżał do najuboższych wiosek w peruwiańskich Andach, do slumsów Limy, La Paz i Sao Paulo. "Jak sam twierdzi, ten bezpośredni kontakt ze skrajnym ubóstwem zmienił jego teologiczne nastawienie. Doświadczenie braku elektryczności, opieki lekarskiej, toalet czy spanie na glinianej polepie w ubogich chatach Latynosów sprawiło, że bliższy stał się mu odwieczny Syn Boży w misterium swojego uniżenia" – powiedział o. Napiórkowski.
Podkreślił potężny dorobek naukowy laureata: ponad 400 publikacji, w tym 15 druków zwartych samodzielnych oraz liczącą ponad 600 stron monografię "Der Papst. Sendung und Auftrag" ("Papież. Posłannictwo i misja").
"Analizując imponujące naukowe osiągnięcia ks. kard. Mullera, działalność dydaktyczną, organizacyjną oraz pastoralną i charytatywną, zauważa się jego nie tylko interdyscyplinarność, ale nade wszystko bycie wiernym uczniem Jezusa z Nazaretu. Widać skuteczne i mądre łączenie nauki wiary z jej wcielaniem w życie" – mówił o. Napiórkowski.
Dodał, że kard. Muller to jedyny niepolski kardynał, który tak wiele razy bywał w Polsce. "Mazowsze, Kurpie czy Mazury to tereny, gdzie już od wielu lat spędza swój coroczny urlop. Zna nawet smak chleba z piekarni w Ostrołęce. Ten człowiek z Zachodu odróżnia Kurpie Zielone od Kurpi Białych" – mówił.
Przypomniał, że niemiecki duchowny wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach w wielu ośrodkach naukowych naszego kraju, przewodniczył modlitwom liturgicznym np. w czasie VI święta dziękczynienia w Warszawie i w procesji z Wawelu na Skałkę. "Wydaje się, że jest on jednym z niewielu niemieckich hierarchów rozumiejących wagę orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. +Udzielamy przebaczenia i prosimy o nie+" - podkreślił o. Napiórkowski.
Kard. Gerhard Muller mówił, że jest dla niego wielkim zaszczytem otrzymanie tytułu doktora honoris causa w rocznicę wyboru abp Karola Wojtyłę na Stolicę Apostolską. "Był to szczególny dzień dla Polski, ale i dla całego świata, co wspaniale pokazał ten wielki pontyfikat świętego Jana Pawła" – podkreślił kardynał. Dodał, że znacząca była już praca bp Karola Wojtyły podczas Soboru Watykańskiego II nad konstytucją duszpasterska "Gaudium et spes", która znalazła wyraz jego pontyfikacie. "Dziękuję z całego serca za ten honor całemu uniwersytetowi" - dodał.
Podczas poniedziałkowej inauguracji metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który jest wielkim kanclerzem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II życzył uczelni, by "promieniowała swym światłem i rozświetlała ciemności, które są także w świecie współczesnej kultury". "Żeby rozświetlając dawała pogodę myślom profesorów i studentów, entuzjazm żywej wiary i żeby nieustannie przekonywała: warto miłować, warto ufać" – powiedział abp Jędraszewski.
Rektor uczelni ks. prof. Wojciech Zyzak przypomniał, że w tym roku przyjęto o 12 proc. więcej kandydatów. Na pierwszym roku studiować będą 723 osoby. „Cieszymy się z każdego kandydata i każdej kandydatki, który wybiera naszą uczelni. Przyjmujemy to jako naszą szczególną misję, aby poza merytoryczną wiedzą przekazywać jak najszerszej rzeszy młodzieży szczególny etos naszego świętego patrona Jana Pawła II" – mówił ksiądz rektor.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński podkreślił, że reforma szkolnictwa wyższego ma pozwolić uczelniom "wypłynąć na głębię", a rząd stara się, by nakłady na naukę w Polsce wzrastały. Życzył całej wspólnocie akademickiej UPJP2 pomyślności i "radości z podążania ścieżką prawdy".
Prezydent Andrzej Duda w liście przesłanym z okazji inauguracji napisał, że "musimy zintensyfikować rozwój cywilizacyjny Polski". "Nie będzie to możliwe bez reorganizacji systemu szkolnictwa wyższego oraz sposobu zarządzania instytucjami naukowymi. Uważam to za jeden z priorytetów polityki naszego państwa" – napisał Duda. "Poszukując nowych rozwiązań trzeba jednak pamiętać o tym, co w polskiej nauce jest dobre sprawdzone, także w dydaktyce akademickiej: o instytucjach, zespołach i wybitnych osobistościach, które reprezentują najwyższy poziom światowy. Włączając się w nurt debat intelektualnych Europy i świata warto czerpać z polskich doświadczeń, szczególnie tych związanych z oporem wobec totalitaryzmów" – podkreślił w liście prezydent RP.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, dawniej Papieska Akademia Teologiczna, działa od 1981 r., ale jego tradycje sięgają Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej. Uczelnia ma pięć wydziałów. Wśród nowych specjalizacji od tego roku są: technologia komunikowania i grafika medialna oraz komunikowanie promocyjno-wizerunkowe. Łącznie na uczelni studiuje ok. 3 tys. osób.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
edytor: Paweł Tomczyk
wos/ pat/