Kultura i sztuka po 1989 roku

18.09.2018

Kraków: uruchomiono książkomat - usługę, której chcieli mieszkańcy

43 skrytki ma książkomat, który od wtorku działa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wypożyczenia są teraz możliwe o każdej porze. Uruchomienia takiej usługi chcieli mieszkańcy, głosując na nią w drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego.

Książkomat wyglądem przypomina paczkomat do odbioru przesyłek. Czytelnik powinien najpierw przez internet zamówić wybrany tytuł, a potem czekać na mejl z informacją, że książkę może już odebrać. Do obsługi książkomatu potrzebna jest także karta biblioteczna, którą zbliża się do czytnika. W jednej skrytce zmieszczą się maksymalnie trzy książki.

"Mieszkańcy sami wybrali i zagłosowali na ten projekt w budżecie obywatelskim. Jesteśmy dumni z krakowian, że w dobie spadku czytelnictwa na rzecz internetu i elektronicznych możliwości lektury, wybrali takie właśnie urządzenie. Pozwala ono odebrać książkę o dowolnej godzinie dnia lub nocy" – powiedział członek zarządu województwa Grzegorz Lipiec.

"Dzięki temu poszerzamy krąg czytelników. Wiele osób chciałoby korzystać z biblioteki, ale mimo długich godzin otwarcia, do 19, nie są w stanie przybyć tu w ciągu dnia. Czasy się zmieniają, ludzie są bardzo zabiegani. Dla nich to idealne rozwiązanie" – mówił dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Jerzy Woźniakiewicz.

Dodał, że to pierwszy książkomat w Małopolsce i trzeci – po bibliotekach w Sosnowcu i Tychach – na południu kraju.

Książkomat stoi tuż przy wejściu do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Jego zakup kosztował 112 tys. zł, a resztę kwotę przyznanej w ramach BO (było to 212 tys. zł) przeznaczano na zakup książek. Do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono projekt zakupu wrzutomatu – czyli urządzenia, które ułatwi zwrot książek.

Wraz z usługą książkomatu uruchomiona została nowa wersja oprogramowania obsługującego system biblioteczny. Użytkownicy Biblioteki Wojewódzkiej mogą teraz rezerwować również książki dostępne na bibliotecznym regale i regulować różne opłaty np. za oddanie książki po terminie, za pomocą systemu payU.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL