Katyń

05.10.2011 aktualizacja 18.07.2016

Laureaci konkursu katyńskiego na Polskim Cmentarzu Wojennym w Piatichatkach

Laureaci konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” na Polskim Cmentarzu Wojennym w Piatichatkach. Fot. IPN Laureaci konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” na Polskim Cmentarzu Wojennym w Piatichatkach. Fot. IPN

Laureaci konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” odwiedzili Polski Cmentarz Wojenny w Piatichatkach pod Charkowem. Dziś w godzinach wieczornych odbędzie się zakończenie tegorocznej edycji konkursu. W trakcie uroczystego spotkania z Konsulem Generalnym RP w Charkowie Janem Granatem laureaci otrzymają dyplomy i nagrody.

Wcześniej uczestnicy objazdu byli w Żytomierzu – największym na Ukrainie skupisku Polaków, a także w podkijowskiej Bykowni – miejscu pochówku ofiar stalinowskiego terroru, w tym też polskich ofiar z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej.

Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Zadaniem uczestników było stworzenie karty do albumu poświęconej jednej, konkretnej osobie zamordowanej wiosną 1940 r. z rozkazu władz sowieckich. Wyjazd edukacyjny to nagroda dla laureatów. Ufundował ją Bank PKO BP SA.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL