Dorota Sajewska, laureatka tegorocznej Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego wynoszącej 50 tys. zł, przekaże ją w całości na zakup protez dla dzieci poszkodowanych w Syrii; zbiórka prowadzona jest w ramach akcji Polskiej Misji Medycznej.
Jak poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz, w dzień po uroczystej gali, na której Sajewska otrzymała z rąk rektora UŁ Nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawaną corocznie za wybitne dzieło naukowe z zakresu humanistyki, laureatka skontaktowała się z uczelnią i poprosiła o przelanie całej nagrody – czyli 50 tys. zł - bezpośrednio na konto Polskiej Misji Medycznej.
"Ta nagroda jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, wyrazem uznania dla moich badań i pisarstwa. Moja książka nie jest jednak tylko książką z dziedziny teorii i historii kultury wojny, ale posiada również ważne dla mnie przesłanie pacyfistyczne. Dlatego też chciałabym przekazać moją nagrodę na rzecz dzieci, które ucierpiały podczas wojny w Syrii. Konkretnie chciałabym zainwestować te pieniądze w akcję Polskiej Misji Medycznej zajmującej się obecnie zakupem protez dla dzieci, które na skutek przemocy wojennej straciły kończyny" - oświadczyła Sajewska.
Autorka zwycięskiej pracy zdecydowała się na wsparcie akcji #SzansaNaNoweŻycie, prowadzonej przez Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna (PMM) – humanitarną organizację pozarządową, której beneficjentami są mieszkańcy najbiedniejszych regionów świata. Akcja obejmuje sfinansowanie protez oraz wszystkich działań związanych z ich dopasowaniem i rehabilitacją. Na swojej stronie PMM informuje, że do tej pory organizacji udało się zebrać pieniądze na protezy nóg dla 12-letniej Hebe.
"Ta piękna decyzja laureatki jest wzruszającym dopełnieniem tegorocznej edycji Nagrody. Kapituła nagrodziła niezwykłe i wybitne dzieło, niezwykłej i szlachetnej autorki. Jak widać, życie i dzieło potrafią tworzyć nierozerwalną i prawdziwą całość" - podkreślił kanclerz UŁ dr Rafał Majda.
Dorota Sajewska, która jest adiunktem w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, została nagrodzona za pracę "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny", wydaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 56 prac naukowych z dziedziny humanistyki. Do Nagrody nominowano pięć z nich. Jak wielokrotnie podkreślali w swoich wystąpieniach członkowie kapituły, wszystkie można było uznać za wybitne. Największe uznanie tego gremium zdobył "Nekroperformans" Sajewskiej.
Celem ustanowionej przez Uniwersytet Łódzki w 2015 r. Nagrody jest - obok promowania badań i publikacji z zakresu humanistyki - podkreślenie "nieocenionej roli humanistyki w kształtowaniu ludzkiej myśli, w życiu każdego człowieka i rozwoju społeczeństwa".
Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/