W województwie lubelskim mamy gotową sieć szkół dostosowaną do nowego ustroju szkolnego. Wszystkie samorządy uchwaliły projekty nowej sieci szkół, wszystkie uchwały już zostały zaopiniowane. Nie ma żadnej opinii negatywnej – powiedziała kurator oświaty w Lublinie Teresa Misiuk.
Na czwartkowej konferencji prasowej z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem Misiuk podziękowała samorządom za wykonaną pracę.
Samorządy najpierw podejmują uchwały, które zawierają projekt nowej sieci szkół. Uchwały te trafiają do zaopiniowania do kuratora oświaty oraz związków zawodowych. Po uzyskaniu opinii kuratora, która jest dla samorządów wiążąca, podejmują one ostateczną uchwałę o sieci szkół dostosowanej do nowego ustroju szkolnego.
Wśród 237 projektów złożonych przez samorządy 100 zostało zaopiniowane przez kuratora pozytywnie warunkowo, ale – jak zaznaczyła Misiuk – stwierdzone uchybienia miały charakter formalny, mało istotny. 127 samorządów podjęło już uchwały ostateczne, a pozostałe mają je przyjąć w czwartek i piątek. Przepisy dają na to samorządom czas do 31 marca.
"Żaden z samorządów nie planuje takiego działania, aby tej ostatecznej uchwały nie podjąć. W województwie lubelskim mamy gotową sieć szkół dostosowaną do nowego ustroju szkolnego" – zapewniła Misiuk.
Zapytana o ocenę nowej sieci zwróciła uwagę na to, że reforma spowodowała wycofanie się samorządów z planów likwidacji wielu szkół. "Dzięki temu, że szkoły podstawowe 6-klasowe są przekształcane w szkoły 8-klasowe samorządy wycofały się z wcześniejszych planów likwidacji wielu szkół. Utrzymujemy szkoły w poszczególnych miejscowościach, będą bliżej miejsc zamieszkania dzieci" – powiedziała.
Podała, że główny kierunek zmian polega na tym, że gimnazja są przekształcane w szkoły podstawowe lub włączane do szkół podstawowych, mniej jest natomiast sytuacji, gdzie gimnazja są przekształcane w licea ogólnokształcące.
"W bardzo wielu samorządach dokonano gruntownej analizy, przeglądu bazy lokalowej, popatrzono z uwagą na demografię, bo to jest największy problem. Było widać w jak racjonalny, odpowiedzialny sposób to się odbywało. W wielu samorządach przez wiele lat nie dokonywano takiego analitycznego, krytycznego spojrzenia na sieć szkolną" – podkreśliła Misiuk.
Kurator i wojewoda lubelski podziękowali samorządom za wykonaną pracę. "Wdzięczny jestem wszystkim samorządom w województwie lubelskim, które sprawiły się wzorowo i bez żadnych większych problemów przyjęły projekty uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego" – powiedział wojewoda Czarnek.
"Odwiedzam samorządy w różnych częściach województwa lubelskiego i nigdzie nie słyszałem o tym, żeby był jakiś większy problem z wdrażaniem reformy" – dodał wojewoda.
Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe.
Zlikwidowane mają zostać gimnazja. 1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. (PAP)
kop/ wkt/