Maria Magdalena Radziejowska została laureatką Nagrody Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej. Odznaczenie przyznało 20 czerwca Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich.
Jak podano w uzasadnieniu, Radziejowska została nagrodzona za "wybitne osiągnięcia w kierowaniu czołową placówką edukacji muzycznej w Warszawie". W latach 2002-2012 pełniła funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie przy ul. Miodowej.
Jak zaznaczono, "realizowała ona z powodzeniem misję kulturotwórczą". Prezydium Zarządu Głównego ZKP przyznając tegoroczną Nagrodę Edukacyjną podkreśliło rolę Radziejowskiej w pozyskaniu nowej siedziby dla szkoły, którą kierowała.
Nagroda Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej została powołana w 2015 r. przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich.
Uroczystość wręczenia Nagrody będzie miała miejsce w czasie 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich.
Maria Magdalena Radziejowska studiowała w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1972 r. jest nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie. W latach 2002-2012 pełniła funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.
Prowadząc działania na rzecz edukacji muzycznej współpracowała z organami administracji rządowej, m.in. Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracowała w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej m.in. jako metodyk nauczania przedmiotów teoretycznych, konsultant i ekspert metodyczny, wykładowca i organizator kursów dla nauczycieli. Jest autorką i recenzentką programów nauczania, podstaw programowych oraz wymagań egzaminacyjnych.
Z ramienia NSZZ "Solidarność" uczestniczyła w pracach Krajowej Komisji Szkolnictwa Branżowego opiniując projekty ustaw i rozporządzeń (1989-2002) oraz realizowała działania na rzecz zmian przepisów prawa zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami szkolnictwa artystycznego.
Współpracowała z redakcjami m.in. miesięcznika Jazz, dwutygodnika Ruch Muzyczny oraz redakcjami muzycznymi 2 i 3 Programu Polskiego Radia (jest autorką cyklu 40 audycji edukacyjnych dla najmłodszych słuchaczy).
W latach 1975-1978 prowadziła pierwszą w Polsce Galerię Muzyczną, w której realizowała monograficzne wernisaże twórczości wówczas najmłodszej generacji kompozytorów
W latach 1997-2016 wspólnie z prof. Sławomirem Czarneckim i uczniami szkoły zorganizowała 20 edycji festiwalu Uczniowskie Forum Muzyczne oraz 17 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego UFM. Konkurs ten, jak i festiwal UFM wypromował i wprowadził w życie zawodowe liczne grono instrumentalistów i kompozytorów, dziennikarzy muzycznych, reżyserów, plastyków oraz nauczycieli, organizatorów i animatorów kultury muzycznej.
Została odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” i Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ itm/