W piątek w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Patria” nauczycieli, którzy od wielu lat przygotowują młodzież do startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego.
W piątek w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyło się spotkanie nauczycieli i organizatorów XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego pt. „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia”.
Podczas uroczystości szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Patria” nauczycieli, którzy od wielu lat przygotowują młodzież do startu we wspomnianej olimpiadzie historycznej.
Tegoroczna edycja olimpiady poświęcona została dziejom między dwiema bitwami: pod Obertynem i pod Wiedniem.
Ogłoszenie wyników olimpiady nastąpi podczas gali, która odbędzie się 19 czerwca w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Oprócz nagród rzeczowych, zarówno laureaci, jak i finaliści, otrzymają także dodatkowe punkty rekrutacyjne na wybranych uniwersytetach oraz zwolnienie z matury z historii na poziomie podstawowym.
Kasprzyk podczas piątkowej uroczystości podziękował nauczycielom za wysiłek, trud oraz zaangażowanie związane z wychowywaniem młodego pokolenia poprzez historię. "Państwo doskonale rozumieją, co oznacza wychowywać młode pokolenie poprzez zapoznanie z historią" - stwierdził.
"Państwa podopieczni stają się elitą Rzeczypospolitej w przyszłości. Są już tą elitą i będą tą elitą i to jest w dużej mierze Państwa zasługa i za to dziękuję" - podsumował szef UdSKiOR.
Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa im. mjr. Marka Gajewskiego jest ogólnokrajowym projektem skierowanym do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz liceów i techników. Co roku w zawodach bierze udział niemal 3 000 uczniów. Olimpiada jest rozgrywana w trzech etapach od listopada do czerwca, a jej zwieńczeniem są zawody finałowe i gala wręczenia nagród.
Organizatorami olimpiady są Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. (PAP)
Autorka: Katarzyna Herbut
kh/ mhr/