Wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminów są w ostatniej fazie uzyskania akceptacji ministra zdrowia i zostaną w najbliższym czasie przedstawione – poinformował we wtorek wiceminister edukacji Maciej Kopeć podczas posiedzenia senackiej komisji.
Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu zapoznała się we wtorek z informacją MEN na temat egzaminów szkolnych, otwarcia przedszkoli oraz zdalnego nauczania w czasie pandemii.
Senatorowie pytali obecnego na sali wiceministra edukacji m.in. o szkolnictwo zawodowe i zasady zaliczenia praktyk zawodowych. Przyznał, że jest to jeden z trudniejszych elementów do rozwiązania w sytuacji zdalnego nauczania. "Przesunięcie egzaminu dla uczniów policealnych łączy się z możliwością odbycia pewnych zajęć jeszcze chociażby w trakcie wakacji" - powiedział Kopeć.
Poinformował, że brana jest także pod uwagę zmiana proporcji pomiędzy zajęciami teoretycznymi a praktycznymi, a następnie wyrównania ich w roku następnym. Zaznaczył jednocześnie, że takie rozwiązanie nie może być zastosowane w przypadku klas najwyższych.
"To, co też w tej chwili rozważamy, to kwestia powrotu do praktyk, przynajmniej dla uczniów, czy słuchaczy szkół policealnych i być może otwarcia części zajęć praktycznych. Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że trudno realizować szkolnictwo zawodowe bez praktyk. Na ile można było takie zajęcia przesuwać, na tyle one są przesuwane" - mówił Kopeć.
Odnosząc się do otwarcia przedszkoli i ewentualnego wznowienia działalności szkół dla uczniów klas 1-3, podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci i pracowników tych placówek. "Chcielibyśmy, żeby przed egzaminem ósmoklasiści też mieli jakiś kontakt ze szkołą" - zaznaczył Kopeć.
Zapowiedział, że decyzje będą podjęte z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby samorządy mogły się przygotować do ewentualnych zmian.
Wiceszef MEN pytany, kiedy poznamy zasady dotyczące przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i matur zapowiedział, że zostaną one przedstawione w najbliższym czasie. "To, co byśmy chcieli, to na pewno ograniczenie, jak się da maksymalnie liczby członków zespołów nadzorującym przy zachowaniu zasady, że jedna osoba jest z zewnątrz. Dochodzi do tego kwestia wielkości sal i liczby uczniów, konsultujemy to z ministrem zdrowia" - powiedział Kopeć.
Dodał, że wytyczne przygotowane przez MEN i CKE są "w ostatniej fazie uzyskania akceptacji ministra zdrowia i zostaną w najbliższym czasie przedstawione".
W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu ósmoklasisty, który miał być przeprowadzony w kwietniu oraz matur, które miały rozpocząć się 4 maja.
Pod koniec kwietnia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca, a matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku na maturze nie będzie egzaminów ustnych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca.
Ósmoklasiści, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, będą go pisać w drugim terminie w dniach 7-9 lipca. Dla maturzystów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, dodatkową sesję zaplanowano od 8 do 14 lipca.(PAP)
autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ dki/