Lekcje dla uczniów szkół ponadpodstawowych, pakiet edukacyjny związany z życiem i działalnością Jana Karskiego oraz warsztaty dla nauczycieli zostały przygotowane przez Muzeum Historii Polski w ramach oferty edukacyjnej poświęconej "Kurierowi z Warszawy".
"Jan Karski był postacią naprawdę wyjątkową, a niestety w Polsce jest nadal dość słabo znany. I głównym celem naszego projektu było szersze upowszechnienie jego sylwetki i losów. Ten rok został ogłoszony przez Sejm Rokiem Jana Karskiego i także w związku z tym przygotowaliśmy specjalną ofertę edukacyjną dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych" - opowiadała PAP Beata Wolszczak z działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
Na stronie internetowej MHP jest dostępny specjalny pakiet edukacyjny poświęcony Janowi Karskiemu, z którego mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak uczniowie i osoby niezwiązane z edukacją, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.
Na stronie internetowej MHP jest dostępny specjalny pakiet edukacyjny poświęcony Janowi Karskiemu, z którego mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak uczniowie i osoby niezwiązane z edukacją, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Materiały tam zamieszczone dotyczą m.in. tematyki okupacji niemieckiej w Polsce, sytuacji ludności żydowskiej czy sprawy Polski na arenie międzynarodowej.
"Pakiet jest o tyle ciekawy, że próbowaliśmy opowiedzieć o Karskim i jego życiu jego słowami, wykorzystując m.in. jego książkę +Tajne państwo+ i raporty zgromadzone w Instytucie Hoovera. W pakiecie znalazły się szczegółowy życiorys Karskiego i przygotowane gotowe konspekty lekcji do wykorzystania dla nauczycieli. Pakiet został tak przygotowany, by mogły z niego korzystać nie tylko szkoły warszawskie, ale z całego kraju" - mówiła Wolszczak.
Elementem oferty edukacyjnej są także lekcje, które na życzenie placówek szkolnych mogą na ich terenie przeprowadzić muzealni edukatorzy. Przeznaczone są one dla uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych, którzy dzięki nim poznają oni m.in. biografię Jana Karskiego, postawy Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej oraz dowiedzą się jakiej pomocy udzielali Polacy innym narodowościom podczas okupacji.
Dla nauczycieli przygotowano również warsztaty związane z pakietem edukacyjnym, które odbędą się w siedzibie Muzeum 12 i 15 marca oraz 9 kwietnia. "Zaprezentujemy podczas nich krótko sylwetkę Karskiego, a potem przeprowadzimy warsztaty mogące pomóc nauczycielom m.in. w stworzeniu gry edukacyjnej np. miejskiej. Mamy w ofercie również wystawę poświęconą Janowi Karskiemu, do której przygotowujemy jeszcze specjalne uzupełnienie oraz lekcje muzealne, z którymi możemy przyjechać do szkół. Na 15 kwietnia przygotowujemy także grę miejską dla ponadpodstawowych szkół warszawskich poświęconą Janowi Karskiemu" - dodała Wolszczak.
Szczegółowe informacje o ofercie edukacyjnej dostępne na stronie: www.edukacja.muzhp.pl.
Jan Karski (1914-2000; właśc. Jan Kozielewski) w czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. (PAP)
akn/ ls/