400 uczniów z całej Polski otrzymało w czwartek stypendia za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018. „Jesteśmy na sali z przyszłymi elitami Polski” – powiedział wręczając dyplomy tegorocznym stypendystom wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
W tym roku przyznano 400 stypendiów uczniom z całej Polski, najwięcej w województwie mazowieckim. 70 stypendystów osobiście otrzymało dyplomy z rąk wiceministra edukacji podczas uroczystości, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
"Jesteśmy na sali z przyszłymi elitami Polski, które będą nas reprezentować" - powiedział wiceminister Kopeć zwracając się do stypendystów, którzy przyjechali do Warszawy razem z rodzicami i nauczycielami. Obecni byli także kuratorzy oświaty.
Stypendium - 3 tys. zł - przyznawane jest uczniom za wybitne osiągnięcia edukacyjne, laureatom międzynarodowych olimpiad, laureatom i finalistom olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim lub turniejów, laureatom konkursów na prace naukowe organizowanych przez instytucje naukowe lub stowarzyszenia naukowe, uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce, a także tym, którzy uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
14-letni Marek Rauchfleisz ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu nagrodę przeznaczy na realizację kolejnych projektów naukowych. Jest konstruktorem łazika marsjańskiego i telefonu specjalnego przeznaczenia. W tym roku znalazł się w gronie finalistów Międzynarodowej Wystawy Wynalazców IWIS.
Na wypłatę stypendiów w ubiegłym roku MEN przeznaczyło 1,2 mln zł.
Co roku wpływa do ministerstwa ok. 2 tys. wniosków o przyznanie stypendium; w 2018 r. wpłynęło 2665 wniosków.
Podczas spotkania w KPRM nagrodzono również uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie "Wiem wszystko o życiu i dokonaniach Constantina Caratheodory'ego - greckiego matematyka" zorganizowanym przez MEN w związku z obchodami 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Grecją.(PAP)
mowi/ mhr/