
Polscy uczniowie mogą skorzystać z wizyt studyjnych w Miejscu Pamięci Auschwitz w formie online. Obejmą one m.in. prezentację terenu byłego niemieckiego obozu w wirtualnych panoramach oraz warsztaty edukacyjne – informują służby prasowe Muzeum Auschwitz.
Wicedyrektor placówki Andrzej Kaczorzyk zaznaczył, że pandemia zmieniła wiele obszarów życia - od pracy, wypoczynku i podróży po edukację. „Reagując na wyzwania, które stawiają przed nami obecne ograniczenia, postanowiliśmy dostosować nasz program pobytów studyjnych do formy online” – powiedział.
Pobyt studyjny obejmuje prezentację historycznego terenu b. obozu w wirtualnych panoramach. Uzupełniony jest warsztatami podsumowującymi, które poprowadzi zespół Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Kacorzyk poinformował, że już w lutym placówka zrealizowała pilotażowo zdalny pobyt studyjny, w którym uczestniczyły wybrane klasy z różnych zakątków Polski. „Te propozycje spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno nauczycieli, jak i uczniów 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, do których były skierowane” – dodał.
Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że zdalny pobyt studyjny obejmuje prezentację historycznego terenu byłego obozu w wirtualnych panoramach. Uzupełniony on zostanie warsztatami podsumowującymi, które poprowadzi zespół Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
„Zajęcia mają na celu zapoznanie uczniów z historią (…) obozu Auschwitz, zachęcenie ich do dyskusji o ważnych zagadnieniach związanych z tym tematem i przygotowanie do bardziej pogłębionego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w przyszłości. Przygotowane przez nas warsztaty podejmują nie tylko tematy historyczne, ale też odnoszą się do niezwykle ważnych zagadnień naszej moralnej odpowiedzialności za świat budowany na refleksji nad tragedią Auschwitz” – zaznaczył Andrzej Kacorzyk.
Muzeum podało, że uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, jednak liczba miejsce jest ograniczona. Zdalne pobyty studyjne odbywają się za pośrednictwem platformy zoom i trwają do trzech godzin.
Muzeum podało, że uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, jednak liczba miejsce jest ograniczona. Zdalne pobyty studyjne odbywają się za pośrednictwem platformy zoom i trwają do trzech godzin.
Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ wj/