W Polsce 3,2 proc. osób jest zatrudnionych w kulturze, w Europie to 3,9 proc. – powiedział dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski podczas II Forum Pracuj w Kulturze, które odbywa się w Lublinie. W dwudniowym wydarzeniu weźmie udział prawie 500 osób.
Podczas konferencji prasowej prof. Wiśniewski poinformował, że w tym roku wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do studentów, absolwentów i poszukujących zatrudnienia w sektorze kultury.
Dla przykładu wymienił tematy, jakie będą poruszane w czasie Forum.
„Jak rozpoczynać swoją karierę w obszarze kultury, jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną, jak znaleźć pracodawcę: może od strony od wolontariatu, praktyk czy staży, które często przekładają się na konkretną pracę w instytucjach” – wyjaśnił prof. Wiśniewski.
Podał również, że według szacunków w Polsce 3,2 proc. osób pracuje w kulturze, w Europie jest to 3,9 proc.
Tematem przewodnim tegorocznego Forum Pracuj w Kulturze są „Młodzi na rynku pracy”. Podczas dwudniowego wydarzenia (10-11 czerwca) zarówno pracodawcy, jak i osoby chcące rozpocząć swoją pracę w kulturze będą uczestniczyć w prezentacjach, webinariach i warsztatach. Podczas Forum wystąpi ok. 30 prelegentów. Będą to eksperci do spraw rekrutacji, animatorzy kultury oraz doświadczenie trenerzy.
Konferencja odbywa się w formie hybrydowej. 300 osób będzie uczestniczyło w wydarzeniu w formie online, a kolejne 150 osób w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie, które jest współorganizatorem wydarzenia.
„Poza sferą naukowo-badawczą i dydaktyczną, staramy się nie zaniedbywać i traktować równoprawnie również sferę kultury akademickiej i sportu akademickiego. To II Forum Pracuj w kulturze traktujemy jako wyróżnienie i dostrzeżenie naszej aktywności na tym polu” – powiedział rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Radosław Dobrowolski.
Forum Pracuj w Kulturze organizowane jest po raz drugi przez Narodowe Centrum Kultury. To państwowa instytucja, której zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. Wsparcie finansowe kieruje m.in. do domów kultury i innych ośrodków kultury.
„W województwie lubelskim i Lublinie budżet na programy dotacyjne został zwiększony o prawie 45 proc. w stosunku do zeszłego roku. To jest blisko 5 mln zł, które zostały przeznaczone na 93 inicjatywy” – poinformował prof. Wiśniewski.
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pat/