Przybliżanie różnym odbiorcom najnowszej historii regionu to główny cel projektu edukacyjnego "Przystanek Historia", który w poniedziałek rozpocznie IPN w Białymstoku - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym. Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum i Archiwum Archidiecezjalne w Białymstoku podpisały porozumienie w sprawie tego projektu.
Jak tłumaczyła na konferencji prasowej dyrektor białostockiego oddziału IPN Barbara Bojaryn-Kazberuk, projekt "Przystanek Historia" ma promować najnowszą historię regionu. Jest kierowany do wszystkich grup wiekowych, uczniów, studentów, ale również organizacji niepodległościowych, kombatanckich, wszystkich którzy interesują się historią najnowszą. Będą organizowane wystawy, spotkania z badaczami, odbywać się będą konferencje naukowe, debaty historyczne. IPN chce w ten sposób przybliżać wszystkim swoją działalność.
Dyrektor Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego ks. dr Tadeusz Kasabuła mówił, że IPN i placówka, którą on kieruje mają wspólne cele m.in. edukacyjne oraz związane z zachowaniem, prezentacją i udostępnianiem archiwaliów związanych z regionem, dlatego zawarł porozumienie z IPN o współpracy.
Projekt "Przystanek Historia" zainauguruje w poniedziałek 15 października wystawa IPN "Kościół niezłomny", która zostanie pokazana w Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnym oraz promocja najnowszej książki autorstwa kustosza Archiwum Archidiecezjalnego ks. dr. Adama Szota i szefa Biura Edukacji Publicznej w IPN w Białymstoku dr. Waldemara Wilczewskiego poświęcona losom polskich księży, którzy po II wojnie światowej pozostali na Litwie i Białorusi pt. "Śmierci się z nas nikt nie boi. Losy kapłanów archidiecezji wileńskiej w ZSRS".
Dr Waldemar Wilczewski mówił, że w książce opublikowano listy, które pisali do swoich znajomych, kolegów kapłani, którzy po wojnie zostali na Wschodzie. Za ich pośrednictwem można poznać "bogate dzieje" kościoła i Polaków, którzy pozostali poza Polską.
W kolejnych dniach swoją działalność będzie przedstawiać IPN. Na spotkaniu pt. "3,5 kilometra historii" 16 października tematykę swoich prac omawiać będzie Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, 17 października chętni mogą się zapoznać z działalnością Oddziałowego Biura Lustracyjnego, a w kolejnych dniach będzie można poznać tematykę śledztw prowadzonych przez Oddziałową Komisję ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz projekty realizowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku.
IPN rozmawia na temat współpracy wokół "Przystanku Historia" z innymi placówkami, które chce również do niej zaprosić. Jedną z nich jest np. Uniwersytet w Białymstoku. Imprezy w ramach "Przystanku Historia" będą się też odbywać w innych miastach w regionie. (PAP)
kow/ abe/