Już teraz rozwiązania systemowe funkcjonujące w Polsce gwarantują kształcenie i wsparcie dzieci i młodzieży przybywających z zagranicy, w tym z Ukrainy. Dla osób, które nie znają języka polskiego organizowana może być nieodpłatna nauka języka polskiego – przekazuje PAP resort edukacji i nauki.
PAP zapytała MEiN, czy polski system edukacji jest przygotowany na ewentualny napływ uchodźców z Ukrainy.
"Już teraz rozwiązania systemowe funkcjonujące w Polsce gwarantują kształcenie, integrację i wsparcie dzieci i młodzieży przybywających z zagranicy. Uczniowie - cudzoziemcy korzystają z nauki i opieki w publicznych przedszkolach i szkołach do ukończenia 18. roku życia lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej tak jak obywatele RP. Są przyjmowani do szkół w ciągu całego roku szkolnego" - przekazała PAP rzecznik prasowy MEiN Anna Ostrowska.
Podkreśliła, że dla osób, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, organ prowadzący szkołę organizuje dodatkową, nieodpłatną naukę języka polskiego. Dodała, że organizowane są także zajęcia wyrównawcze w zakresie przedmiotów nauczania. Wspomaganie nauczania uczniów cudzoziemskich może być także prowadzone w formie oddziału przygotowawczego.
"Na organizację wyżej wymienionych form wsparcia przeznaczane są dodatkowe środki w ramach subwencji oświatowej" - zaznaczyła Ostrowska.
Dodała, że trudności adaptacyjne związane z sytuacją kryzysową lub traumatyczną wynikającą ze zmiany środowiska edukacyjnego są jedną z przesłanek do objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Z danych Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy przekazanych przez MEiN wynika, że w roku szkolnym 2020/2021 nauczanie w języku polskim było prowadzone w 7 szkołach w systemie oświaty Ukrainy: w obwodzie lwowskim: Lwów (2 placówki), Mościska, Strzelczyska, w obwodzie chmielnickim: Szepetówka, Gródek Podolski i w obwodzie iwanofrankiwskim: Iwano-Frankiwsk.
Jednocześnie, język polski nauczany był w 483 szkołach, w tym w 313 szkołach jako drugi język obcy, w 23 spośród 25 obwodów (poza ługańskim i mikołajowskim) - podano.
Dodatkowo, w bazie szkół Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG), jednostki podległej MEiN, zarejestrowanych jest 221 szkół prowadzonych przez organizacje Polaków.
MEiN prowadzi także Szkołę Polską przy Ambasadzie RP w Kijowie dla dzieci obywateli polskich zamieszkałych na Ukrainie.
Ostrowska przekazała, że w bazie szkół ORPEG nie zarejestrowano szkół lub ośrodków nauczania języka polskiego na obszarze dwóch separatystycznych republik - Donieckiej i Ługańskiej. Pytana o to, czy są polskie szkoły lub szkoły polonijne położone niedaleko tego obszaru, wskazała, że na obszarze okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego RP w Charkowie zarejestrowanych jest 20 szkół prowadzonych przez organizacje Polaków.
MEiN zapewniło, że nadal będzie wspomagać nauczanie języka polskiego na Ukrainie, w szczególności poprzez organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, organizowanie współpracy szkół w ramach współpracy szkół - Rodzina polonijna, kierowanie nauczycieli i przekazywanie szkołom niezbędnych podręczników i pomocy dydaktycznych.
W roku szkolnym 2021/2022 ORPEG skierował na Ukrainę 54 nauczycieli, w tym po jednym nauczycielu do ośrodka nauczania języka polskiego w Charkowie i w Zaporożu. Obaj nauczyciele przebywają obecnie w Polsce. Zajęcia prowadzone są online - wynika z informacji MEiN.(PAP)
autorzy: Szymon Zdziebłowski, Danuta Starzyńska-Rosiecka
szz/ dsr/ mhr/