Do połowy marca czynna będzie interaktywna wystawa "Nauki dawne i niedawne", którą można oglądać w Muzeum Miasta Zgierza. Można na niej m.in. sprawdzić, jak szybko porusza się głos, jak odbieramy barwy czy wyznaczyć czas z położenia gwiazd.
Pracownicy muzeum przypominają, że ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jako pierwsza w Polsce ekspozycja interaktywna.
Dzięki niej, podkreślają, można uatrakcyjnić np. lekcje fizyki czy matematyki. Ma na celu uczyć poprzez zabawę, rozbudzać zainteresowanie nauką i jej rozwojem. Przedstawione na wystawie eksponaty to specjalne modele interaktywne, zrobione na wzór historycznych, którymi można się posługiwać i samemu przeprowadzać doświadczenia.
"Wystawa pokazuje, że przedmioty ścisłe mogą być przystępne nawet dla osób, które w szkole ich unikały, a zabawa z astronomią, fizyką i matematyką może być super przygodą" - zwraca uwagę Maciej Rubacha ze zgierskiej placówki.
Ekspozycja została podzielona na działy tematyczne m.in. "w świecie fal", "między bitem i abakiem" czy "kąty na niebie i Ziemi".
Jak mówi Rubacha można na przykład zobaczyć własny głos czy spróbować się z nim ścigać. Świetną zabawą jest wygrywanie smyczkiem wzorów na płytce pokrytej piaskiem - poznajemy w ten sposób zagadnienie fali stojącej.
W części poświęconej optyce można, jeśli nam się to uda złapać fatamorganę, czy zobaczyć barwne świetlne mozaiki. Lubiący szarady matematyczne odnajdą urządzenia do liczenia, zarówno te wynalezione w starożytności jak i komputery z początków lat 90 ub. wieku.
Sporo miejsca poświęcono także astronomii i jej praktycznego zastosowania. W dziale "Kąty na niebie i Ziemi" przestawiono między innymi sposoby określenia położenia geograficznego na ziemi oraz ciał niebieskich na niebie. Od czasów prostych urządzeń optycznych po system nawigacji satelitarnej GPS.
Według muzealników poprzez wystawę można pokazać, że przedmioty, sprzęty i urządzenia, których najmłodsze pokolenia powszechnie używają, na co dzień, też kiedyś były innowacyjne. (PAP)
jaw/ par/