Uniwersytet Gdański zaprasza na wystawę zdjęć pt. Stan wojenny i strajk studencki na Uniwersytecie Gdańskim oczami byłych działaczy NZS i NSZZ „Solidarność”. Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę. Wystawie będzie towarzyszyć spotkanie z uczestnikami minionych wydarzeń.
13 grudnia 1981 r. studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego dołączyli do kilkudziesięciu gdańskich instytucji i zakładów pracy, protestujących przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. "Wystawa przypomina o tym wydarzeniu, opowiadając o nim przede wszystkim z perspektywy uczestników strajku oraz przybliżając rolę Niezależnego Zrzeszenia Studentów w proteście i jego działalność w kolejnych miesiącach stanu wojennego" - poinformowali organizatorzy wystawy.
"Pomysł wystawy oraz spotkanie z uczestnikami strajków na UG, wybrzmiał po raz pierwszy 30 sierpnia 2020 roku podczas obchodów związanych z powstaniem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, które odbyły się pod Stocznią Gdańską" – wyjaśniała dyrektor Muzeum UG Marta Szaszkiewicz.
"+Niepokonani+ – taki tytuł nadałem wystawie, dla uczczenia tych, którzy w najtrudniejszym okresie represji wytrwali i nadal prowadzili swoją działalność bez stosowania przemocy. Dlatego, wystawę zapowiada zdjęcie czołgu z wetkniętymi w lufę kwiatami" – mówił autor fotografii na wystawie Leszek Biernacki.
Organizatorzy obchodów odbudowali symboliczną ławeczkę, na której 40 lat temu grupa studentów napisała Apel do studentów Wybrzeża, zapowiadający powołanie niezależnych organizacji studenckich. "Był to niejako początek NZS. Jarosław Słoma, Leszek Biernacki oraz Jacek Jancelewicz zaproponowali wtedy organizację wspólnego dla NZS UG i Muzeum UG wydarzenia z okazji 40-lecia wprowadzenia stanu wojennego i strajku studenckiego na UG" - dodawała Marta Szaszkiewicz.
"Ta wystawa to spełnienie moralnego obowiązku wobec tych wszystkich, których wzywaliśmy w stanie wojennym do protestów, za co wielu dotknęły represje" – podkreślał Biernacki.
Na ekspozycji zobaczymy m.in. historie aresztowanych i internowanych uczestników strajków. Nie zabraknie również indywidualnych wspomnień związanych z przyłączeniem się studentów do strajku w Stoczni Gdańskiej oraz działalności podziemnej NZS UG.
Zdjęcia oraz teksty, które pojawią się na wystawie są autorstwa Leszka Biernackiego, który był uczestnikiem tamtych wydarzeń. "Wystawa ma charakter opowieści z perspektywy ich uczestników. Zdjęcia prezentowane na wystawie są absolutnie unikatowe i bezcenne" - wyjaśnia Szaszkiewicz.
Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z uczestnikami minionych wydarzeń. Obecność na otwarciu wystawy potwierdzili m.in. członkowie ówczesnego Uczelnianego Komitetu Strajkowego, m.in. prof. Maciej Żylicz – przewodniczący UKS ze strony uczelnianej „Solidarności” oraz Marek Sadowski z ramienia NZS UG. Nie zabraknie również obecnych członków NZS UG oraz Zarządu Krajowego NZS, będzie to zatem okazja do spotkania w jednym miejscu przedstawicieli dwóch pokoleń tej organizacji.
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną wydarzenie ma charakter zamknięty. Relację z wydarzenia będzie można obejrzeć na stronach internetowych organizatorów, m.in. na Facebooku Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.
Po wernisażu, czyli od 20 lutego do 30 marca 2022 roku wystawę będzie można oglądać w holu Wydziału Historycznego UG. Po 30 marca planowana jest jej ekspozycja w Sopocie oraz Gdyni. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/