"Łączka i inne miejsca poszukiwań" - to tytuł nowego projektu edukacyjnego IPN, dzięki któremu uczniowie i nauczyciele będą mogli zapoznać się z metodami poszukiwań ofiar zbrodni komunistycznych. Młodzież pozna rolę m.in. archeologii, antropologii i genetyki.
Projekt edukacyjny "Łączka i inne miejsca poszukiwań" adresowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z woj. mazowieckiego. Projekt ten związany jest z prowadzonymi przez IPN od kilku lat poszukiwaniami tajnych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych, głównie zbrodni komunistycznych.
"Udział w tym przedsięwzięciu, którego celem jest zaprezentowanie procesu poszukiwań i sylwetek odnalezionych, nie tylko pozwoli uczniom na poznanie ciekawych unikalnych działań interdyscyplinarnego zespołu naukowców, ale może być przeżyciem kształtującym empatię wobec ofiar systemu komunistycznego, odpowiedzialność za swoje czyny, poszanowanie dla życia ludzkiego i nakazów kultury i religii dotyczących grzebania umarłych" - podkreślił w liście intencyjnym wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji.
Projekt, podczas którego uczniowie poznają rolę m.in. archeologii, antropologii, genetyki w programie poszukiwań i identyfikacji, jest przewidziany na cały rok szkolny i obejmuje sześć spotkań o charakterze naukowo-edukacyjnym oraz uroczyste podsumowanie połączone z prezentacją efektów.
Nowe przedsięwzięcie IPN, które rozpocznie się w październiku i potrwa do kwietnia 2018 r., przewiduje finał mający być okazją do przedstawienia przez uczniów własnych refleksji w postaci krótkich etiud filmowych. "Będą one poświęcone niewinnie straconym w latach 1944-1956 i poszukiwaniom ich miejsc pochówków. Filmy te zostaną pokazane w czasie uroczystego zakończenia projektu. Z nadzieją, że w ten sposób uczniowie wpiszą się w swoisty łańcuch pamięci o ofiarach terroru komunistycznego z lat 1944-1956 zapraszam do udziału w projekcie" - dodał Szwagrzyk.
Zgłoszenia szkół z Warszawy i województwa mazowieckiego IPN przyjmuje do poniedziałku, 9 października.
Więcej informacji o projekcie, który objęty jest patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, można znaleźć na stronie internetowej IPN. Projekt realizują wspólnie "Przystanek Historia" - Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki oraz Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Kwatera ŁI i ŁII, czyli tzw. Łączka, to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze przeciwstawiający się sowietyzacji Polski. Wśród odnalezionych w poprzednich latach i już zidentyfikowanych osób znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.
IPN poszukiwał na Łączce szczątków ofiar komunistycznych zbrodni od 2012 r.
Ostatnie prace archeologiczne i ekshumacyjne, które prowadziło Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odbywały się tam w kwietniu i lipcu br. IPN podał, że wydobyto wszystkie znajdujące się tam szczątki.
Wciąż poszukiwane są prochy m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego. Ustalenie tożsamości tych i innych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań genetycznych.
autor: Norbert Nowotnik (PAP)
nno/ itm/