Nadanie tytułów doktora honoris causa przez dwie uczelnie - Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską, uroczysta msza św., złożenie kwiatów pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich – to niektóre elementy obchodów trwającego Święta Nauki Wrocławskiej.
15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił w Politechnice Wrocławskiej pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Na pamiątkę tamtego wydarzenia rokrocznie we Wrocławiu obchodzone jest Święto Nauki Wrocławskiej.
Z tej okazji senat Uniwersytetu Wrocławskiego nadał we wtorek tytuł doktora honoris causa prof. Moshe Rosmanowi z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu, wybitnemu izraelskiemu historykowi, specjalizującemu się w dziedzinie historii Żydów polskich.
Jak podkreślił laudator prof. Marcin Cieński, prof. Rosman jest od wielu lat związany z wrocławską uczelnią, a jego naukowy dorobek odmienił postrzeganie zagadnienia historii Żydów polskich. „Dokonania badawcze prof. Rosmana sprawiły, że historia Żydów polskich stała się częścią światowej debaty nad stanem historiografii żydowskiej” - powiedział Cieński.
Dodał, że prof. Rosman jest najwybitniejszym badaczem historii Żydów polskich, wielkim przyjacielem Wrocławia i Uniwersytetu Wrocławskiego.
„Dokonania badawcze prof. Rosmana sprawiły, że historia Żydów polskich stała się częścią światowej debaty nad stanem historiografii żydowskiej” - powiedział prof. Marcin Cieński.
Prof. Rosman, odbierając tytuł h.c., podkreślił, że czuje się mocno związany z katedrą judaistyki, działającą na Uniwersytecie Wrocławskim. „Jestem onieśmielony faktem, że Uniwersytet Wrocławski uznał za stosowne, by włączyć mnie w swoją trzystuletnią tradycję” - powiedział prof. Rosman.
Prof. Moshe Rosman pochodzi z polsko-żydowskiej rodziny zamieszkałej w Chicago, a wywodzącej się z okolic Pińska. W czasie studiów na Uniwersytecie Columbii i Jewish Theological Seminary of America podjął pionierskie badania nad historią Żydów polskich w okresie nowożytnym. Po emigracji do Izraela podjął pracę na Uniwersytecie Bar Ilan. Wykładał też jako profesor gościnny m.in. na uniwersytetach w Toronto, Lipsku, Wilnie, Austin, Michigan, Kijowie, Brandeisa, Pensylwanii, Północnej Karoliny, Yale.
Podczas uroczystości przyznano również tegoroczne nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej, wręczane przez uczelnię i władze Wrocławia osobom działającym na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.
Laureatami w tym roku zostali prof. Norman Davies, pisarz, brytyjski historyk Europy i znawca historii Polski, autor m.in. książki „Boże igrzysko” oraz prof. Norbert Conrads - niemiecki historyk Śląska, autor m.in. wydanej w 2014 r. monografii poświęconej Oratorium Marianum.
Na Politechnice Wrocławskiej tytuł doktora honoris causa otrzymał we wtorek chemik prof. Jerzy Leszczyński z amerykańskiego Uniwersytetu Stanowego w Jackson. Zajmuje się m.in. badaniami kwasów nukleinowych oraz rozwojem metod do przewidywania właściwości nanomateriałów, a w szczególności ich aktywności biologicznej. Jest to związane z możliwością zanieczyszczenia środowiska nanocząsteczkami stwarzającymi zagrożenia zdrowotne. Te potencjalne zagrożenia mogą być prognozowane metodami teoretycznymi.
Prof. Leszczyński jest autorem ponad 900 oryginalnych publikacji cytowanych ponad 16 tys. razy oraz edytorem cenionych serii wydawnictw książkowych z dziedziny chemii obliczeniowej.
Leszczyński jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej i przyczynił się do współpracy Uniwersytetu Stanowego w Jackson z tą uczelnią oraz innymi polskimi ośrodkami naukowymi. (PAP)
ros/ mrt/