Przez siedem dni w ramach „Tygodnia sztucznej inteligencji” można wziąć udział w warsztatach, prelekcjach i w panelach dyskusyjnych poświęconych temu, jak sztuczna inteligencja kształtuje nasz świat.
Tygodnie tematyczne poświęcone istotnym zagadnieniom społecznym są częścią trwających obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
W programie znalazły się prelekcje, warsztaty i panele dyskusyjne m.in. na temat kobiet w rozwoju sztucznej inteligencji, AI w służbie komunikacji dla osób głuchych, w aplikacjach mobilnych, a nawet w klasyfikacji kotów. Dodatkowo, dowiemy się też, czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Przygotowany jest również konkurs wiedzy o sztucznej inteligencji i zajęcia komputerowe.
Temat sztucznej inteligencji będą zgłębiać specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Pełny harmonogram tygodnia jest na stronie Uniwersytetu Ekonomicznego: https://www.ue.katowice.pl/uczelnia/aktualnosci/article/tydzien-sztucznej-inteligencji-w-miescie-nauki.html.
Inspiracją do starania się o tytuł Europejskiego Miasta Nauki – przyznawanego przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską – stał się sukces Śląskiego Festiwalu Nauki, jednego z największych wydarzeń popularnonaukowych w Europie. Starania te podjęły wspólnie samorządy Katowic, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i środowisko akademickie regionu.
Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli pod kątem zdobycia tytułu Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. Zrzesza ono 7 uczelni, 59 tys. studentów, 1,8 tys. doktorantów i 747 kierunków i specjalności. W wyniku ich starań pierwszy raz w historii tytuł Europejskiego Miasta Nauki otrzymało miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. (PAP)
Autorka: Julia Szymańska
jms/ joz/