Prace plastyczne, wspomnienia, krótkie filmy lub prezentacje multimedialne można zgłaszać do I Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Solidarność Walcząca 1982-1990”. Będą one przyjmowane do końca 2016 r., a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w 2017 r.
Konkurs ogłosiło działające we Wrocławiu Stowarzyszenie Solidarność Walcząca. Pełnomocnik tego przedsięwzięcia Janusz Wolniak powiedział PAP, że przewidziano cztery konkursowe kategorie adresowane m.in. do różnych grup wiekowych.
„Sam jestem nauczycielem historii i dobrze wiem z praktyki, że hasło +Solidarność Walcząca+ nie jest zbyt nośne. Ogłaszając ten konkurs chcemy, aby szczególnie młode pokolenie Polaków mogło zgłębić najnowszą historię naszego kraju. Zależy nam też, aby ci, którzy przeżyli tamte lata, również mogli dać świadectwo prawdy historycznej” - powiedział Wolniak.
Jak poinformował, pierwsza kategoria adresowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych i obejmuje konkurs prac o charakterze plastycznym.
„Inspiracją mogą być zdarzenia opisane np. w książce Igora Janke +Twierdza+, która opowiada historię Solidarności Walczącej. Forma prac plastycznych jest dowolna. Jeden uczestnik może wykonać tylko jedną pracę. Nie oceniamy prac zbiorowych” - podkreślił Wolniak.
Druga kategoria obejmuje uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy mogą nadsyłać prace o charakterze multimedialnym.
„Uczestnicy mogą dostarczyć prace np. w postaci filmu o długości maksymalnie 5 minut, nagrania audio – do 5 minut, prezentacji w power poincie – do 30 slajdów. Inspiracją do przedstawienia zdarzeń z działalności SW mogą być lektury i rozmowy z uczestnikami historycznych zdarzeń” - napisano w regulaminie.
Pełnomocnik konkursu podkreślił, że szczególnie ważne będą wspomnienia świadków zdarzeń. Dlatego w trzeciej kategorii do konkursu mogą przystąpić nie tylko członkowie i sympatycy SW, ale również ludzie, którzy w tamtych czasach byli świadkami zdarzeń. Dodał, że w tej kategorii przyjmowane będą prace pisemne do czterech stron znormalizowanego maszynopisu – maksymalnie do 8 tys. znaków.
„Nie chcemy nikomu zamykać drogi do wypowiedzi, dlatego w czwartej kategorii planujemy konkurs dla wszystkich, którzy nie mieszczą się w poprzednich kategoriach i formule. Może to być np. opowiadanie, powieść, film. Praca musi być jednak wcześniej niepublikowana” - zaznaczył pełnomocnik.
Wolniak podkreślił, że szczegóły i regulamin konkursu trafią do szkół poprzez kuratoria oświaty i wychowania. Organizatorzy zwrócili się również o patronat do prezydenta RP oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Termin nadsyłania prac przewidziano do końca 2016 r. Rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród zaplanowano w pierwszej połowie 2017 r.
Organizator konkursu ocenił, że wybór do Sejmu w 2015 r. twórcy Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego, który jest posłem ugrupowania Kukiz'15 i pełni funkcję marszałka seniora, „przypomina postać legendarnego przywódcy podziemia, ale nie do końca pokazuje działalność całej organizacji, stąd pomysł na konkurs”.
Solidarność Walcząca wywodziła się z NSZZ „Solidarność”; Kornel Morawiecki powołał ją do życia po wprowadzeniu stanu wojennego. W SW znaleźli się głównie ci działacze Solidarności, którzy poróżnili się z kierownictwem związku zawodowego w sprawie metod działania oraz celu, do jakiego dążyć powinna opozycja antykomunistyczna.
Solidarność Walcząca przyjęła zasadę walki o całkowite odsunięcie od władzy komunistów. Działalność podziemna SW sprowadzała się do aktywności wydawniczej, analitycznej i wywiadowczej. Organizowano manifestacje, wydawano czasopisma i nadawano poza cenzurą audycje radiowe.
Proponując wizję Polski po upadku komunizmu Solidarność Walcząca podkreślała potrzebę solidaryzmu społecznego i samorządności oraz odwoływała się do wartości wynikających z nauczania kościoła katolickiego. SW bojkotowała m.in. porozumienia przy Okrągłym Stole i wyniki wyborów z 4 czerwca 1989 r.(PAP)
ros/ par/