Mam nadzieję, że do końca lutego będziemy mogli ogłosić zasady ewaluacji działalności naukowej w latach 2022-2025. Ponieważ upłynął już rok tego okresu, nie będziemy robić żadnej rewolucji w systemie, a jedynie nieco go uprościmy - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek w „Forum Akademickim”.
W styczniowym wydaniu "Forum Akademickiego" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był m.in. o kształt przyszłej ewaluacji jakości działalności naukowej. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziła nowe przepisy o prowadzonej co kilka lat oceny m.in. uczelni. W ewaluacji przyznawane są kategorie naukowe w poszczególnych dyscyplinach nauki. Od tych kategorii zaś zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i kwota subwencji, którą jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa.
Czarnek powiedział, że otrzymał już wstępne rekomendacje dotyczące najbliższej ewaluacji.
"Te rekomendacje już w zasadzie są opracowane. Mam nadzieję, że do końca lutego będziemy mogli ogłosić zasady ewaluacji działalności naukowej w latach 2022-2025. Ponieważ upłynął już rok tego okresu, nie będziemy robić żadnej rewolucji w systemie, a jedynie nieco go uprościmy, ale także włączymy pewne mechanizmy, których teraz ewidentnie zabrakło" - powiedział szef MEiN w wywiadzie dla "Forum Akademickiego". Dodał, że "raczej nie będzie zmiany ustawy".
"Wykonamy tylko pewne zmiany w rozporządzeniu, tam gdzie to umożliwia obecna ustawa. Nawet jeśli system jest skomplikowany, to uczelnie się do niego zaadaptowały. Na pewno poddamy weryfikacji listę czasopism, tak by docenić dobre polskie czasopisma i pośrednio ograniczyć wydatki na publikacje w tzw. czasopismach drapieżnych" - dodał Czarnek.
Szef MEiN zapytany był też o to, dlaczego nie uwzględnił propozycji Zespołu Identyfikującego z 14 października, dotyczącej kandydatów do rady Narodowego Centrum Nauki.
"A miałem taki obowiązek? Korzystam ze swoich kompetencji, co nie wszystkim się podoba. Nominowałem te osoby, które zgodnie z moją wiedzą zapewnią lepsze funkcjonowanie Narodowego Centrum Nauki. Nowi członkowie Rady zostali powołani na podstawie rekomendacji nowego Zespołu Identyfikującego, który powołałem pod koniec listopada. NCN powinien i może działać jeszcze lepiej, niż działa dzisiaj i dostrzegać także mniejsze ośrodki akademickie" - podkreślił. Dodał, że "analizy poprzednich składów Rady NCN pokazują, że nigdy nie było w niej proporcjonalnej reprezentacji dyscyplin."(PAP)
szz/ mhr/