Polska po 1989 roku

17.04.2019

P. Mucha: prezydent już dziś pełni po części rolę mediatora w rozmowach rządu z nauczycielami

Prezydent Andrzej Duda już dziś pełni po części rolę mediatora w rozmowach rządu z Forum Związków Zawodowych i ZNP; apelował o przeprowadzenie egzaminów, ale z drugiej strony zgadza się, że nauczyciele powinni zarabiać więcej - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kole rozmawiał z delegacją nauczycieli, którzy przyszli na jego otwarte spotkanie z mieszkańcami. Przedstawicielka delegacji, nauczycielka Katarzyna Prądzyńska przekazała później, że podczas spotkania zaproponowano prezydentowi rolę mediatora, jeżeli w czwartek nie dojdzie do porozumienia Forum Związków Zawodowych i ZNP z rządem.

"Prezydent, moim zdaniem dziś już po części pełni funkcję mediatora" - oświadczył Mucha w środę w Radiu Plus. Według niego, "przekaz" Andrzeja Dudy w tej sprawie jest "bardzo mocny". Mucha podkreślił, że prezydent z jednej strony apelował do nauczycieli "żeby umożliwić młodzieży zdanie egzaminów", a z drugiej strony zgadza się, że nauczyciele powinni zarabiać więcej.

Przypomniał też, że w dotychczasowych rozmowach rządu z nauczycielami brał udział prezydencki minister Andrzej Dera. "Liczę na to, że uda się osiągnąć porozumienie; prezydent jest cały czas w bieżącym kontakcie ze środowiskiem nauczycieli i stroną rządową" - zapewnił.

Dopytywany czy żona prezydenta Agata Kornhauser-Duda, która jest nauczycielką, weźmie udział w rozmowach okrągłego stołu ws. oświaty, Mucha odpowiedział, że na pełny skład osobowy tego gremium należy jeszcze poczekać.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zaproponował zorganizowanie po świętach Wielkiej Nocy okrągłego stołu na temat oświaty. W odpowiedzi na propozycje szefa rządu prezes ZNP Sławomir Broniarz zapewnił, że związek weźmie udział w okrągłym stole, jednocześnie zwrócił się do premiera o natychmiastowe wszczęcie rozmów ze związkami, gdyż - jak mówił - problem, czyli niskie wynagradzanie nauczycieli, jest do rozwiązania tu i teraz, a nie w wyniku debaty przy okrągłym stole.

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.(PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL