W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym powstanie Laboratorium Wyobraźni dla przedszkolaków i młodzieży szkolnej. Laboratorium ma pomóc dzieciom odkrywać świat nauki poprzez obserwowanie, doświadczanie i eksperymentowanie.
Częścią Laboratorium Wyobraźni (LW) będzie jedyne w Poznaniu stałe planetarium.
LW nazywane jest przez pomysłodawców wielkopolską mini wersją warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Specjalnie wyposażone pomieszczenia mają umożliwić dzieciom przeprowadzenie na własną rękę eksperymentów. W LW staną również interaktywne instalacje mobilne do prezentacji zjawisk i zagadnień chemicznych, fizycznych oraz biologicznych. Dzieci mają też poznać podstawy mechaniki i programowania dzięki zajęciom z konstruowania robotów.
Jak powiedziała PAP Paulina Skrzypińska z PPNT, działalność edukacyjna LW będzie odbywała się przy specjalnie wyposażonych stanowiskach naukowych. „Laboratorium Wyobraźni ma pomóc dzieciakom odkrywać świat nauki poprzez obserwowanie, doświadczanie i eksperymentowanie – dodała.
Jedną z części LW ma być stanowisko mikroskopowe z kamerą. Odwiedzający będą mogli oglądać w dużym powiększeniu przygotowane wcześniej preparaty roślinne, zwierzęce i materię nieożywioną, czyli np. minerały.
Częścią oferty LW będzie cykl wykładów i warsztatów z fizyki, matematyki, chemii, biologii i archeologii prowadzonych przez naukowców. W prowadzenie zajęć i prezentacji w LW mają zaangażować się pracownicy firm wysokich technologii, które działają w PPNT - w dużej części są to młodzi naukowcy.
Otwarcie LW zaplanowano na maj 2015 r. Samo wyposażenie laboratorium będzie kosztowało ok. 1 mln zł.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 1995 r. i był pierwszą tego typu instytucją w Polsce. Jest prowadzony przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W Parku pracuje ok. 350 osób, działa ponad 80 firm oraz kilka centrów badawczych. (PAP)
pil/ dym/